Kaip vilkai keičia upes

Paskelbta: 31 rugpjūčio, 2015 18:07

WolfRunningInSnow-300x188

Ar esate kada girdę apie vieną labiausiai jaudinančių pastarojo šimtmečio atradimų – trofines kaskadas ( arba mitybos kaskadas)? Tad kviečiame susipažinti su šia sąvoka ir įspūdingais tai liudijančiais faktais!

Trofinės kaskados yra ekologinis procesas kuris pasireiškia maisto grandinėje iš viršaus į apačią ir klasikinis to pavyzdys yra Jeloustono nacionalinis parkas (JAV), kuriame 1995 metais buvo atgabenti vilkai. Visi žinome, kad vilkai žudo visų rūšių gyvūnus, tačiau mažuma žino,kad jie duoda gyvybę daugeliui kitų. Vilkų parke nebuvo beveik 70 metų, todėl parke gyvenančių briedžių skaičius smarkiai išaugo ir nors žmonės reguliavo jų populiaciją, tačiau briedžiai sugebėjo stipriai sumažinti augalų kiekį ganymosi teritorijose ir keliaudavo toliau. Vilkų pasirodymas, nors ir pradžioje nedideliais kiekiais, sukėlė nepakartojamą efektą. Pirmiausiai jie pradėjo medžioti briedžius, tačiau tai nebuvo pagrindinis dalykas, daug svarbiau, kad jie palaipsniui pakeitė briedžių elgesį – briedžiai staiga pradėjo vengti kai kurių parko dalių, ypatingai slėnių ir atvirų vietų, kuriuose jie galėjo būti lengvas grobis. Visa augmenija, esanti šiose vietose, akimirksniu ėmė atsigauti ir vėl žaliuoti, medžiai per 6 metus akivaizdžiai išaugo ir sužaliavo. Netrukus, po tokio augmenijos sužaliavimo, pradėjo masiškai daugėti įvairių rūšių paukščių, išaugo bebrų skaičius (nes bebrai veisiasi kur auga medžiai) ir bebrai, būdami ekosistemos inžinieriais, sukūrė nišas kitų gyvūnų rūšims atsirasti. Jų kuriamos užtvankos, sudarė galimybes veistis įvairioms žuvims, amfibijoms, vandens paukščiams ir panašiai.

Vilkai išmedžiojo kojotus ir to pasėkoje smarkiai išaugo trušių bei pelių populiacija, o tai reiškė augantį vanagų, žebenkščių, lapių ir barsukų skaičių. Varnos ir ereliai maitindavosi vilkų palikta gaišena. Dėl tos pačios priežasties ir dėl atsigavusios augmenijos (medžių ir krūmų) meškų populiacija pradėjo smarkiai augti.

Tačiau štai kas svarbiausia, vilkai pakeitė upių elgesį: kanalai susiaurėjo, susiformavo daugiau baseinų, rifų. Pagrindine pokyčių priežastimi tapo ataugantys miškai ir augmenija, kurie stabilizavo upių krantus, todėl jos rečiau išsekdavo ir tekėdavo sena vaga. Paprasčiausias briedžių išvarymas į kitas vietas ir augmenijos atsigavimas leido  pasikeisti ir upių sistemai. Net ir mažas vilkų skaičius stebuklingai transformavo ne tik Jeloustono nacionalinio parko eko sistemą, bet ir geografiją.

Originalus video:

http://omeleto.com/214906/