Pramogos išnaudojant gyvūnus: ar malonumas tikrai vertas tokios kainos? (III dalis)

Paskelbta: 6 birželio, 2017 7:00

Ar gyvenimas už grotų – tikrai gyvenimas?

„Ar jūs tikrai norite leisti savo vaikams matyti skriaudžiamus gyvūnus vien dėl pramogos? Tai tikrai nėra tai, ko turėtumėte mokyti savo vaikus,“ – interviu portalui www.salon.com kalbėjo gyvūnų teisių gynėjas Steven Wise. „Gyvūnai, kuriuos jūs matote zoologijos soduose ir cirkuose, yra visai kitokie nei laisvėje. Jie yra ypatingos būtybės ir jie turi būti laisvi. Šiais laikais galima ir virtualiu būdu pabūti tarp laisvėje gyvenančių laukinių žvėrių: tarp dramblių, šimpanzių ar orkų. Ir tai gali atrodyti labai realiai.“

Yra žmonių, teigiančių, kad gyvūnus ir nelaisvėje galima laikyti geromis sąlygomis ir juos mylėti. „Jų neįmanoma laikyti geromis sąlygomis, jei jie nėra laisvi. Tai galima būtų prilyginti situacijai, kai žmogui pasakoma: aš tave maitinsiu, tu galėsi skaityti knygą, tačiau tu liksi šiame kambaryje visą savo likusį gyvenimą. Bet tai nėra gyvenimas geromis sąlygomis, nes mes norime išeiti, norime gyventi laisvą gyvenimą. To paties nori ir gyvūnai,“ – savo įžvalgomis dalinosi S. Wise, jau trisdešimt metų dirbantis gyvūnų teisių apsaugos srityje.

Vos prieš kelias dienas Hamertono zoologijos sode įvykęs incidentas, kurio metu tigras užpuolė ir mirtinai sužalojo prižiūrėtoją, sukėlė audringas diskusijas. Gyvūnų teisių gynėjų organizacijos stengiasi apginti moterį užpuolusį tigrą ir prašo gyvūno nemigdyti. Pasak jų, laukinis gyvūnas taip pasielgė vedinas savo natūralių instinktų. Tokiai nuomonei pritaria ir daugybė žmonių socialiniuose  tinkluose. Daug žmonių taip pat teigia, kad laukiniams gyvūnams zoologijos soduose – ne vieta. Vis drąsiau pasisakoma apie tai, kad zoologijos sodų apskritai turi būti atsisakoma.

Laba dažnai sakoma, kad zoologijos sodai yra puiki edukacinė priemonė. Kaip gi kitaip galima būtų pamatyti egzotiškus gyvūnus iš arti, pažinti juos? Žmonėms reikėtų labiau saugoti teritorijas, kuriose gyvūnai natūraliai gyvena, o ne gaudyti juos ir uždaryti visam gyvenimui. Štai nuo ko reikėtų pradėti. Kodėl gi vaikams neparodžius 3D filmo apie Borneo salą arba Barjerinį rifą?

Per pasaulį gana audringai ritantis cirkų, kuriuose išnaudojami gyvūnai, draudimų bangai, belieka tikėtis, kad ateis eilė ir zoologijos sodams.

Seniausias Lietuvoje zoologijos sodas veikia nuo 1938 metų. Dauguma Lietuvos gyventojų dar pamena graudžią istoriją apie žiemą ten šalusį begemotuką. Tuomet žmonės surėmę pečius aukojo patalpų apšiltinimui. Sodas kartas nuo karto pasigiria įsigijęs brangių egzotiškų gyvūnų ir vis ragina aukoti pinigus jiems išlaikyti, įvairiems daiktams, gyvūnų užimtumo priemonėms, prietaisams, įrankiams įsigyti.

Tad ar verta gyvūnus laikyti nelaisvėje, veisti juos, net neturint pakankamai lėšų jiems išlaikyti?

 

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltiniai:

http://www.salon.com/2017/03/14/watch-zoos-are-solitary-confinement-for-animals-legal-rights-for-animals-lawyer-on-how-our-children-shouldnt-see-captive-animals/

https://www.theguardian.com/world/2017/may/31/cambridgeshire-zoo-decide-fate-tiger-killed-keeper-rosa-king

https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/jun/01/should-zoos-be-banned-head-to-head