Ūkininkas mirtinai nukankino 13 arklių, likusių 127 likimas neaiškus

Paskelbta: balandžio 3, 2013 15:31

Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą dėl sprendimo paimti arklius iš ūkininko A. A. Kaušakio, gyvenančio Miškinių kaime (Vilniaus rajonas) ir perduoti juos asmenims, galintiems pasirūpinti gyvuliais. Tarnyba taip pat kreipėsi į Vilniaus rajono policijos komisariatą dėl ūkininko patraukimo baudžiamojon atsakomybėn. Jis kaltinamas žiauriu elgesiu su gyvūnais – ūkyje 140 Lietuvos žemaitukų buvo kankinami, negirdomi. 13 gyvulių rasti nugaišę.

Taip pat kreiptasi į Vilniaus rajono savivaldybės administraciją, kad iki teismo sprendimo priėmimo imtųsi priemonių užtikrinti gyvulių fiziologinius poreikius (juos šertų ir girdytų).

VMVT inspektoriai nustatė, kad su gyvuliais elgiamasi žiauriai, jie kankinami. Arkliai laikomi nepakenčiamomis sąlygomis, neturi švaraus vandens, gali gerti tik iš gamtinio vandens telkinio, į kurį teka polaidžio vanduo su arklių mėšlu.

Tvarte nebuvo ėdžių, prastos kokybės šienas ar šiaudai tik retkarčiais atvežami ir išverčiami tiesiog lauke. Patikrinimo metu šieno nebuvo, arkliai lauke rankiojo pavienius šieno likučius ir kitus šapelius. Arkliai buvo laikomi neatitinkančiomis jų rūšiai, amžiui, fiziologijai ir elgsenai sąlygomis, nepakankamai šeriami ir girdomi. Gyvuliai nesuženklinti nustatyta tvarka, nevedama jų apskaita, netvarkomos gaišenos. Didesnė dalis šių gyvūnų išliesėję, silpnos sveikatos, keturi lauke buvę arkliai nebegalėjo atsikelti, o fermos patalpose rasta 13 nugaišusių įvairaus amžiaus arklių.

,,Mūsų tarnybai ūkininkas A. A. Kaušakys seniai žinomas kaip sunkiai sukalbamas asmuo, sistemingai pažeidinėjantis gyvūnų gerovės ir saugos bei veterinarijos reikalavimus. Dėl pasikartojančių pažeidimų ūkininkas tikrinamas po kelis kartus per metus. Už blogą gyvūnų priežiūrą šis žmogus ne kartą buvo įspėtas ir baustas, tačiau nepadarė reikiamų išvadų. Gyvuliai ne tik, kad neprižiūrimi, jie tiesiog kankinami, todėl buvo nuspręsta imtis griežčiausių priemonių”, – komentavo Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Skirmantas Miškinis.

Arkliai jau turi ką ėsti

Laikinai einanti Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkės pareigas Vaida Barkovskienė GRYNAS.lt žurnalistus patikino, jog šiuo metu ūkyje nuolat budi VMVT inspektoriai.
Arkliams nuvežta pašarų ir jie tikrai turi ką ėsti.

„Kreipėmės į Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorę dėl neatidėliotinų priemonių taikymo. Susisiekta ir su gyvenvietės seniūnu bei netoliese gyvenančiu ūkininku. Pašaras arkliams atvežtas dar šeštadienį. Šiuo metu ten nuolat budi VMVT inspektoriai. Laukiame teismo sprendimo, dėl leidimo paimti arklius, – situaciją komentavo V. Barkovskienė. – Stebime, kad gyvūnai būtų pašerti, mums tikrai rūpi gyvūnų gerovė. Turime įtarimų, kad tas arklių savininkas, jei ūkyje nebus svetimų žmonių, pašarą paslėps ir arkliams neduos.“

Paklausta, ar ir anksčiau šiame ūkyje rasta gaišenų V. Barkovskienė teigė, kad tokių siaubingų gyvulių laikymo sąlygų ir gaišenų iki šiol neužfiksuota.

VMVT inspektoriai spėja, jog ūkininkas užsitęsus žiemai tiesiog pritrūko pašarų, dėl šalčių arkliai negalėjo paskabyti išdygusios žolės. Kuo pašerti visą gausią savo gyvulių bandą, ūkininkas nesuko galvos.

„Tuomet nebūtų ir tų arklių kritimų. Jis tiesiog neturi pašarų“, – kalbėjo Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovė.

Ji taip pat teigė, kad už žemaitukus ūkininkas šiuo metu negauna jokių dotacijų, nes jo ūkis netvarkingas ir A. A. Kaušakis nevykdo jokios arklių apskaitos. Anksčiau šiam ūkinininkui taikytos administracinio poveikio priemonės, baudos, bandyta kalbėtis.

„Tai žmogaus privati teritorija, jis ten tvarkosi ir nėra linkęs bendradarbiauti. Kaip jis komentuoja situaciją? Jis nieko nekomentuoja, mes jo nerandame! – teigė V. Barkovskienė. – Jei šeimininkas leidžia susidaryti tokiai situacijai, jis tikrai negali auginti gyvulių.“

Ji vylėsi, jog iki artėjančio savaitgalio teismas leis konfiskuoti arklius.

Šaltinis DELFI http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/ukininkas-mirtinai-nukankino-13-arkliu.d?id=61046777#ixzz2PNtDcil1