Ar žinojote, kad ir katės gali būti puikūs tarnybiniai gyvūnai?

Paskelbta: 14 birželio, 2017 8:30

Ekspertai sako, kad katės gali turėti net daugiau potencialo nei šunys, kai kalbama apie dingusių žmonių, bombų ar ligų ieškojimą. Žinoma, kad katės vos užuodusios maistą pakelia nosį į viršų, ir šis gebėjimas užuosti skirtingus kvapus turi didžiulį potencialą. Atliekant tyrimus paaiškėjo, kad kates galima ištreniruoti kaip tarnybinius gyvūnus. Katės šiuo atveju gali būti net geresnės, nes pagal straipsnį, publikuotą žurnale Applied Animal Behavior Science, katės turi daug didesnį sugebėjimą atskirti kvapus nei šunys.

“Atsižvelgiant į katės uoslės svarbą ir jos sensorinius gebėjimus, katės gali būti išmokytos atskirti įvairius kvapus, taip pat ištreniruotos surasti žmones, medicinos preparatus, bombas ar narkotikus”, – sako Kristyn Vitale Shreve.

Būtent dėl šių savybių jos galėtų būti tarnybiniais gyvūnais. Visiem žinoma, kad katės sunkiai treniruojamos, tačiau, pasak Shreve,  šį sunkumą galima įveikti. Katėms tiesiog reikia atrasti tinkamą aplinką, atlygį, už kurį norėtų dirbti, ir naudoti pozityvumą, kad būtų sustiprintas jų geras elgesys.

Pasirinkti tinkamą maistą atlygiui – labai svarbu. “Ar jūs norėtumėte dirbti kiekvieną dieną, jeigu jums mokėtų kukurūzais?‘‘ Katėms gali netgi labiau patikti gauti nematerialius dalykus, pavyzdžiui, žaidimus ar socialinę veiklą.

“Aš manau, kad visuomenės suvokimas, jog katės neįmanoma išdresiruoti, stabdo žmones nuo savo kačių mokymo. Mūsų kačiukų klasėse suaugę ir vaikai išmokė kates sėdėti, būti vietoje, eiti ant kilimėlio, atsistoti, apsisukti, aukštai pašokti, paskambinti skambutį ir dar daugiau.”

Pirmiausia katės supažindinamos su taikiniu (tai gali būti viskas nuo lazdelės iki maisto indelio dangtelio) ir mokomos prisiartinti bei paliesti daiktą už atlygį. Kai tik katė išmoksta šį pagrindinį triuką, galima mokyti kitų sudėtingesnių judesių. Shreve mano, kad katės taikiniu gali tapti ir ligos kvapas. Šunys jau parodė, kad tai įmanoma, todėl ji teigia, kad šis gebėjimas būdingas ir katėms.

Pavyzdžiui, viena iš jos pačios kačių labai dažnai uostydavo kitos katės snukį.  Iš pradžių atrodė, kad katei viskas gerai, tačiau veliau paaiškėjo, kad toje vietoje, kur kita katė dažnai uostė, vystėsi vėžys. Tačiau tikrai ne visos katės yra sutvertos būti tarnybiniais gyvūnais. “Kaip ir šunys bei žmones, katės yra įvairaus charakterio ir pasižymi skirtingu socialiniu elgesiu. Taigi kaip ir ne visi šunys ir žmonės gali tapti ieškotojais ar gelbėtojais, taip ir ne visos katės gali jomis tapti.”

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltinis: https://www.seeker.com/why-cats-could-make-skilled-search-and-rescue-animals-2277969871.html