Ar žinojote?

Paskelbta: 3 kovo, 2023 21:32

Mitas, kad vyresnio amžiau šunys ir katės pajunta, kad mirs ir “išeina numirti”, gan plačiai paplitęs. Kai kada šeimininkams net siūloma neieškoti dingusio augintinio, nes, esą, jis taip pats pasirinko.

Deja, realybė ne tokia romantiška.
Vyresnio amžiaus gyvūnai dažnai kenčia ne tik nuo regos ar klausos sutrikimų, bet ir nuo kur kas sudėtingesnės būklės – su senėjimu susijusių elgesio problemų. Moksliškai tai vadinama kognityvinės disfunkcijos sindromu. Savo prigimtimi jis primena tuos pokyčius, kuriuos patiria ir dalis senstančių žmonių, susirgusiu Alzhaimerio liga. Tai pablogėjęs orientavimasis aplinkoje, atminties sutrikimai, nerimas, nemiga ir panašūs simptomai.

Būtent dėl šių priežasčių, o ne dėl mistinio noro „išeiti numirti” gyvūnas gali pasiklysti netgi jam gerai pažįstamoje aplinkoje ir klaidžiodamas nukeliauti nemažą atstumą, ar patekti į bėdą.

Tad, jei pastebėjote, kad Jūsų senstantis šuo (gigantiškoms veislėms ši liga gali prasidėti netgi nuo 5 metų amžiaus, mažesnėms paprastai prasideda vėliau) staiga pradėjo “pamiršti” komandas, jam “užkrenta” ausys, arba jis “blūdinėja” naktimis, “neįsitaiso”, neranda vietos, dažnai atrodo sutrikęs – žinokite, atėjo laikas, kai augintiniu pasirūpinti reikės kur kas atidžiau:
❗ Atidžiau stebėti pasivaikščiojimų metu.
❗ Dažniau apsilankyti pas veterinarijos gydytoją.
❗ Parinkti patogesnį guolį.
❗ Pasidomėti maisto papildais ir dieta – yra duomenų, kad dieta, papildai ir nesudėtingas fizinis krūvis gali pagerinti nuo kognityvinės disfunkcijos kenčiančių šunų būklę.

O svarbiausia – apgaubkite savo senjorus rūpesčiu ir meile – jie to nusipelnė 😍🐾

Informaciją parengė mūsų organizacijos draugė, gyvūnų elgsenos specialistė, LSMU VA GMF Mitybos katedros dėstytoja bei Stebuklingi draugai įkūrėja Ugne Nedzinskaitė.