Atviras laiškas Vilniaus miesto savivaldybės merui Remigijui Šimašiui dėl fejerverkų daromos žalos

Paskelbta: 7 rugsėjo, 2022 19:11

Gyvūnų gerove besirūpinančios bendruomenės vardu norime padėkoti Vilniaus miesto savivaldybei, kad atsižvelgdami į Vilniaus gyventojų išreikštą rūpestį dėl tvarios aplinkos puoselėjimo, šių metų  „Sostinės dienose”, vykusiose praėjusį savaitgalį, buvo atsisakyta fejerverkų. Nuoširdžiai džiaugiamės dėl sostinės savivaldybės pozicijos dėl fejerverkų daromos žalos gamtai, žmonėms bei gyvūnams bei dar praeitais metais Vilniaus Tarybos  pasirašyta rezoliucija dėl draudimo naudoti fejerverkus sostinėje. 

Deja, kaip aiškėja, ši rezoliucija yra tik patariamojo pobūdžio ir galioja tik Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamiems renginiams, todėl  ir šį rudenį Vilniaus Vingio parke, kuris yra gyvūnų prieglobstis, vyks fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija”. Mūsų manymu yra hipokritiška, kai Vingio parke statomi informaciniai ženklai saugoti migruojančias varles, tačiau šaudyti fejerverkus bei gąsdinti ten gyvenančią fauną leidžiama eilę metų. 

Norime išreikšti savo susirūpinimą dėl fejerverkų naudojimo bei jų daromos žalos. 

Moksliniais tyrimais (kai kurie duomenys paimti iš savivaldybės pranešimų publikuotų įstaigos svetainėje 2021-07-14 bei 2021-12-27)  įrodyta, kad:

  • Fejerverkai sukelia didelį stresą laukiniams, beglobiams ir naminiams gyvūnams. Garsūs sprogimai kelia jiems paniką, o tai gali baigtis fiziniais sužalojimais ir psichologine žala, o kai kuriais atvejais ir mirtimis. Ne kartą buvo publikuoti foto ir video reportažai su žuvusiais paukščiais miestų aikštėse po fejerverkų.
  • Fejerverkų įtaka mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų riziką padidina 125 proc., žiemos metu – 175 proc. Taip pat pastebėta, kad kitą dieną po fejerverkų pasirodymų, žymiai išauga dėl astmos priepuolių besikreipiančių pacientų skaičius.
  • Fejerverkai, gaminami iš sunkiųjų metalų bei įvairių cheminių medžiagų, orą, vandenį ir dirvožemį užnuodija ilgiems metams.
  • Fejerverkų keliamas triukšmas daro neigiamą įtaką gyventojų, kenčiančių nuo potrauminio streso sutrikimo, autizmo bei kitų būklių, psichologinei būsenai.

Šiuo laikotarpiu fejerverkų naudojimas yra ypač nehumaniškas nuo karo pabėgusių ir Lietuvoje prisiglaudusių ukrainiečių atžvilgiu, kuriems kiekvienas sprogimas kelia karo prisiminimus. 

Pone Mere, esate žinomas kaip inovatyvus meras, uždraudęs fejerverkus, todėl prašome Jūsų, kaip miesto vadovo, besirūpinančio miesto gyventojų gerove,  ir žmogaus, neabejingo gyvūnams:

  • Neišduoti leidimų būsimiems renginiams, kuriuose naudojami fejerverkai, tame tarpe ir fejerverkų festivaliui Vingio parke bei laikytis pažado, patalpinto savivaldybės internetinėje svetainėje 2021-12-27: “Kaip patikino Vilniaus miesto savivaldybė, Vilnius nebeišduos leidimų renginiams, kurių metu planuojami galingi fejerverkai, ir pačius vilniečius, miesto svečius, sostinės įmones bei organizacijas kviečia prisidėti – atsisakyti pavojų keliančių ir taršą didinančių fejerverkų švenčių metu, vietoje jų rinktis kitus, nepavojingus būdus švęsti ypatingas progas.” (https://vilnius.lt/lt/2021/12/27/sventes-tvariau-ir-ramiau-vilnius-jungiasi-prie-pasaulio-miestu-ir-atsisako-fejerverku/)
  • Principingai, o ne deklaratyviai laikytis sprendimo prisijungti prie pasaulio miestų, atsisakančių fejerverkų, ir neskirstyti renginių į miesto ir privačius.
  • Lyderystės, keliant visuomenės sąmoningumą dėl fejerverkų naudojimo ir gyvūnų gerovės, nes, kaip jau minėjome, fejerverkų žala gamtai ir gyvūnams bei pastarųjų gyvybėms yra įrodyta.