Augintinio kelionė lėktuvu – ką reikia žinoti?

Paskelbta: lapkričio 28, 2017 7:40

Didėjant emigracijos mastui, žmonėms vis dažniau keliaujant bei atostogaujant, kartu su jais priversti keliauti ir augintiniai. Tačiau ne visi ryžtasi augintinį gabentis su savimi, kai kurie nusprendžia jį atiduoti giminėms, draugams, kiti atiduoda į prieglaudas. Apmaudu, bet atsiranda ir tokių, kurie gyvūną tiesiog išmeta į gatvę. Gyvūno gabenimas lėktuvu nėra pavojingas, jam tiesiog reikia tinkamai pasiruošti. Atskleisime kuo daugiau detalių apie augintinio gabenimą lėktuvu, kad liktų kuo mažiau nežinomybės ir dvejonių šeimininkui.

Reikalavimai, keliaujant su augintiniu ES šalyse (VMVT informacija)

  • Ženklinimas: augintinis privalo būti paženklintas poodine mikroschema arba tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011 m. liepos 3 d.
  • Vakcinacija nuo pasiutligės (vyresniems nei 3 mėn. ir atlikta ne anksčiau kaip 21 diena iki gyvūno vežimo į kitą ES valstybę) arba Deklaracija (keliaujant į Lietuvą).
  • Gyvūno augintinio pasas arba veterinarijos sertifikatas (sertifikatas tinka tik tuomet, jei gyvūnas gimė ne ES šalyje ir keliauja iš jos).
  • Gydymas nuo echinokokozės (papildomai reikalingas tik šunims ir tik vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą iš bet kurios šalies). Veterinarijos gydytojas turi suduoti vaistus ne anksčiau kaip 120 valandų ir ne mažiau nei 24 valandos iki planuojamo jų įvežimo į nurodytas šalis.

Populiariausių skrydžių bendrovių taisyklės, norint keliauti su augintiniais

“RYANAIR”

Skrydžių bendrovė “Ryanair” neleidžia skristi gyvūnams.
Išimtis: šunims – vedliams, kurie turi tai patvirtinantį dokumentą. Šunims – vedliams apribojimas įvestas skrydžiams į Maroką / iš Maroko bei skrydžiams į Izraelį / iš Izraelio.

“WIZZAIR”

Skrydžių bendrovė ,,Wizzair‘‘ neleidžia skristi gyvūnams.
Išimtis: šuo – vedlys, turintis tai patvirtinančius dokumentus.

“AIR BALTIC”

Skrydžių bendrovė leidžia skristi šiems gyvūnams: šunys ir katės. Apie gyvūno gabenimą būtina pranešti, užsakant bilietą. Lėktuve galima gabenti tik tam tikrą naminių gyvūnų skaičių. Jei gyvūnų skaičius tam tikrame skrydyje viršija nustatytą leistiną kiekį arba dėl lėktuvo konfigūracijos neįmanoma gabenti gyvūnų, skrydžių bendrovė gali atsisakyti vežti gyvūną.
Svorio apribojimai: salone gyvūną galima gabenti, jeigu jo ir gabenimo talpos svoris neviršija 8 kg. Dėžutės dydis negali viršyti šių matmenų – 55 x 40 x 23 cm.
Kainos: gyvūno gabenimas salone – 60 €; lėktuvo krovinių skyriuje – 100 € viena skrydžio kryptimi, jeigu gyvūno ir gabenimo talpos svoris yra 1 – 32 kg; 200 € viena skrydžio kryptimi, jeigu gyvūno ir gabenimo talpos svoris yra 33 – 75 kg.

“TURKISH AIRLINES”

,,Turkish Airlines‘‘ leidžia skristi šiems gyvūnams: šunys, katės, smulkių veislių paukščiai.
Išimtis: neleidžia skristi laikomoms pavojingomis šunų veislėms – amerikiečių pitbulterjeras, amerikiečių Stafordšyro terjeras, bulterjeras, Stafordšyro bulterjeras, Tosa, Argentinos dogas, dobermanas, rotveileris.
Svorio apribojimai: jei gyvūnas kartu su gabenimo talpa sveria iki 8 kg, jis gali būti laikomas salone. Sveriantys daugiau, gali būti vežami tik orlaivio atskiroje erdvėje.
Kaina: gabenant augintinį (iki 8 kg) salone, mokestis prasideda nuo 60 €. Augintiniams, didesniems nei 8 kg, mokestis prasideda nuo 120 €.

“LUFTHANSA”

Ši skrydžių bendrovė leidžia skristi šiems gyvūnams: šunims, katėms, kiškiams ir triušiams.
Svorio apribojimai: salone gali būti gabenami tik katės ir šunys, kurių svoris kartu su laikymo talpa neviršija 8 kg, maksimalūs talpos matmenys: 55 x 40 x 23 cm. Didesni gyvūnai gabenami specialioje orlaivio talpoje. Keleivis gali vežtis tik 2 gyvūnus.
Kainos (ES šalyse): maži gyvūnai (iki 8 kg) – 50 €, vidutiniai (gardo matmenys: 60 x 45 x 40 cm) – 100 €, dideli gyvūnai (gardo matmenys: 125 x 75 x 85 cm) – 200 €.

“NORWEGIAN”

Skrydžių bendrovė ,,Norwegian‘‘ leidžia skristi šiems gyvūnams: katėms ir šunims.
Išimtis: mažų veislių šunys ir katės lėktuvo salone gali skristi tik į Norvegiją (išskyrus Svalbardą), Švediją, Daniją, Suomiją ir Ispaniją. Katės ir šunys gali keliauti krovinių skyriuje šiais skrydžiais: skrydžiai tarp Šengeno šalių ir skrydžiai į / iš Svalbardo (tik šunys).
Svorio apribojimai: gabenant augintinį salone, talpa neturi būti didesnė nei 43 x 31 x 20 cm, gyvūno ir talpyklos svoris negali viršyti 8 kg.
Kainos: gabenant salone, 42 – 60 € (perkant internetu) ir 53 – 70 € (perkant oro uoste), gabenant orlaivio krovinių skyriuje, 60 – 80 € (perkant internetu) ir 70 – 90 € (perkant oro uoste).

“SAS”

Skrydžių bendrovė leidžia skristi: šunims ir katėms. 24 val. prieš skrydį reikia rezervuoti vietą gyvūnui.
Svoris: gabenant gyvūną salone, talpos ir gyvūno svoris negali viršyti 8 kg.
Kainos ES: gabenant gyvūną salone – 70 €, lėktuvo specialioje talpykloje – 87 €.

Raminamieji augintiniui skrydžio metu: už ar prieš?

Augintiniai skrydžio metu gali jausti nerimą, stresą. Tačiau nėra vieningos nuomonės dėl raminamųjų vaistų naudojimo augintiniui skrydžio metu. Amerikos Veterinarijos Tarnybos Asociacijos teigimu, raminamieji augintiniams nerekomenduojami, nes didelio aukščio ir vaistų derinys gali būti pavojingas gyvūnams. Taip pat sunku įvertinti gyvūno galimą reakciją į raminamuosius vaistus, nes skrendant jie gali sukelti apytakos problemų. Visada rekomenduojama pasitarti su savo veterinaru, kuris įvertinęs gyvūno būklę, persirgtas ligas, amžių, pasitaręs su jumis, galės nuspręsti, ar augintiniui reikalingi vaistai, ir paskirs jūsų augintiniui tinkamiausius. Jei gyvūnui buvo duoti raminamieji pagal veterinaro nurodymus, vaistų pavadinimas ir davimo laikas turi būti aiškiai pažymėtas ant konteinerio, kuriame bus gabenamas gyvūnas. Svarbu nepamiršti, jog ramesniu gyvūno skrydžiu galite pasirūpinti ir jūs patys, į gabenimo talpą būtinai įdėkite augintinio mėgstamą žaislą, namų kvapo turintį audeklą. Didesni gyvūnai yra gabenami lėktuvo krovinių skyriuje. Jame yra atskira kondicionuojama vieta, kurioje palaikoma tinkama temperatūra, gyvūnais yra rūpinamasi, jie nekeliauja kartu su lagaminais, todėl skrydžio metu galite būti ramūs.

Gyvūnai, kaip ir žmonės, geba prisitaikyti prie įvairių pokyčių gyvenime, jiems kur kas lengviau ištverti 3 valandų skrydį, negu mėnesiais kankintis, ilgintis savo tikrojo šeimininko.

Pastaba: prieš keliaudami, papildomai pasidomėkite šalies, į kurią skrendate, nacionaliniais reikalavimais dėl augintinio gabenimo dokumentų bei skrydžių bendrovės taisyklėmis, nes informacija gali skirtis.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Informacijos šaltiniai:
www.vmvt.lt/keliavimas-su-gyvunais
www.ryanair.com
www.wizzair.com
www.norwegian.com
www.airbaltic.com
www.turkishairlines.com
www.lufthansa.com
www.flysas.com
www.avma.org
http://www.vetstreet.com/our-pet-experts/what-to-know-before-flying-with-your-pet