Augintinio laidojimas: kur ir kokiu būdu?

Paskelbta: 31 spalio, 2022 10:27

Informacija paruošta Evelinos Žičkutės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Augintinio mirtis – emociškai sunki patirtis, pareikalaujanti daug dvasinių jėgų atsitiesti. Prieš pradedant gedėti ir galutinai atsisveikinti su keturkoju gyvenimo palydovu, verta atkreipti dėmesį į praktinę pusę – kaip Lietuvoje laidojami gyvūnai?

Lygiai kaip žmogaus palaikų, taip ir augintinių bet kur užkasti negalima. Tai užtrauktų ne tik baudą, bet ir sanitarinį pavojų aplinkai, todėl geriausia rinktis vieną iš trijų saugių ir legalių būdų – palaidoti savo nuosavame sklype, legaliose gyvūnėlių kapinėse arba atiduoti kūnelį utilizuoti.

Pirmas variantas tinka tiems, kas turi žemės. Trečias – suprantantiems ir sutinkantiems, kad augintinio kūnas bus įmestas į vieną bendrą „katilą“ su daugybe kitų gaišenų ir sumaltas į miltus (greičiausiai Rietavo veterinarinės sanitarijos). Tuo metu likusieji savo mylėtus keturkojus gali palaidoti specialiose gyvūnų kapinaitėse. Turint galvoje, kad tokių Lietuvoje kol kas nedaug, gali kilti pagunda užkasti nelegaliose, tai yra pačių žmonių neoficialiai išrinktuose sklypuose, kur jau yra nemažai kapelių. Deja, tokios vietos, kaip neturinčios jokio statuso, bet kada gali būti sulygintos su žeme, o neatsakingai laidoję žmonės – gauti baudas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia šios oficialios gyvūnų kapinės:

Vilniuje: Liudvinavo gatvėje, netoli „Regitros“.

Kaune: Rokų seniūnijoje, Vainatrakio kaime.

Jonavoje: Taurostos gatvėje.

Alytuje: Užupiuose, Alytaus rajone.

Anykščiuose: Gegužės g. 28.

Galima laidoti gyvūną arba jo pelenus.

Gyvūnų krematoriumas yra Zoliškių kaime, Tauragės rajone. Paslauga yra mokama.

Norint laidoti Vilniaus gyvūnų kapinėse, duobę galima išsikasti patiems arba samdyti trečiuosius asmenis. Jokio atskiro leidimo gauti tam nereikia, tačiau laidoti reikėtų iš eilės – tai yra, kasti duobę šalia šviežiausio kito kapo, o ne, pavyzdžiui, viduryje kapinių lauko. Ši taisyklė skirta tam, kad būtų sutaupyta kapinių vietos, ir ji užsipildytų ne taip greitai. „Gyvūnų rojus“ – Vilniaus įmonė, užsiimanti augintinių laidojimu ir siūlanti duobės kasimo, antkapių įrengimo ir kapų priežiūros paslaugas. Laidojimo taisykles rasite čia: https://bit.ly/Gyvunu-laidojimo-taisykles-Vilniuje.

Norint laidoti gyvūną (arba urną) Kauno Vainatrakio kapinėse reikia gauti leidimą – jis išduodamas Kaune, „Kapinių priežiūros“ įmonėje adresu Savanorių pr. 347, arba pačiose kapinėse. Duobę iškas kapinių prižiūrėtojas – patiems negalima. Paslauga yra mokama. Gyvūno kūnas arba urna gali būti laidojami tik sandarioje, biologiškai suyrančioje talpykloje. Laidojimo taisykles rasite čia: https://bit.ly/Gyvunu-laidojimo-taisykles-Kaune.

Jonavos kapinėse laidoti galima patiems, laikantis taisyklių, kokio dydžio gali būti duobė, koks mažiausias užkasamos žemės sluoksnis ir kt. Pasiteirauti galima šiuo telefonu: 8 349 60488.

Alytaus kapinėse gyvūno ar urnos užkasimu teks pasirūpinti  pa­čiam gy­vū­no sa­vi­nin­kui, lai­ką iš anks­to rei­kės de­rin­ti su ka­pi­nes pri­žiū­rin­čia įmo­ne. Laidojimo taisykles rasite čia: https://bit.ly/Gyvunu-laidojimo-taisykle-Alytuje.

Anykščių kapinėse gyvūno ar urnos užkasimu teks pasirūpinti  pa­čiam gy­vū­no sa­vi­nin­kui, laikantis savivaldybės nustatytų taisyklių: https://bit.ly/Gyvunu-laidojimo-taisykles-Anyksciuose.

Kiekvieno miesto gyvūnų kapinės turi savo savivaldybės administracijos patvirtintas augintinių kapinių steigimo ir priežiūros taisykles, todėl prieš laidojant  savo gyvūną, būtinai susipažinkite su jomis.

Pažymėtina, kad spongiformine encefalopatija sergantys gyvūnai negali būti laidojami žemėje, o tik perdirbami 1 kategorijos šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje. Utilizuojant kaina skaičiuojama pagal gyvūno svorį.