Avys: gelbėti, negelbėti

Paskelbta: 29 balandžio, 2024 15:40

Savaitgalį gavome daug pranešimų dėl vandenyje atsidūrusių avių. Vieni rašė, kad “turim išgelbėti”, nes tiesiog nesigilina į mūsų organizacijos veiklos specifiką, kiti rašė žinodami, bet sakydami, kad nežino, kur daugiau kreiptis. Liūdna realybė tokia, kad pagrinde teisine ir edukacine gyvūnų augintinių srities veikla užsiimanti savanoriška organizacija neturi nei įrangos, nei žinių, nei žmogiškųjų ir kitų resursų tokioms gelbėjimo operacijoms vykdyti. Tačiau Lietuvoje yra ne viena institucija, kuri turi apmokamus darbuotojus, tinkamą įrangą ir pareigą tokias operacijas vykdyti. Tad kodėl galiausiai ne visi gyvūnai buvo išgelbėti?

Nutikusi istorija kelia daug klausimų:

1. Ar galima buvo išgelbėti ir tas 3 paskendusias avis?

2. Ar institucijos gelbėjimo operacijos neturėjo pradėti iš karto, o turėjo laukti nežinia kiek, paliekant avis be maisto (tik su vandeniu, daug daug vandens), be judėjimo galimybės, be užuovėjos, sušlapusias ir sušalusias, su realia galimybe žūti?

3. Ar tokioje situacijoje išties reikia šeimininko sutikimo gelbėti gyvūnus, nes jie yra kažkieno turtas, ar vis tik tam turtui būnant gyvomis jusliomis būtybėmis, jos turėjo būti gelbėjamos iš karto, nelaukus jokių sutikimų?

4. Ar ne šeimininko atsakomybė yra užtikrinti saugias sąlygas savo laikomiems gyvūnams, o, atsitikus nelaimei, ar ne šeimininko atsakomybė iš tos nelaimės gyvūnus nedelsiant išgelbėti?

5. Ar išties tai itin netikėtas nelaimingas atsitikimas, ar vis tik avys toje vietoje laikomos metai iš metų ir buvo žinoma, kad patvinimo tikimybė yra?

6. Jei šeimininkai gyvena toli nuo gyvūnų ganymo vietos, kas juos paprastai prižiūri kasdien? Kas joms parūpina vandens? Kas patikrina, ar sveikos gyvos, ar neįsipynė į tvorą, nesunegalavo, nenutiko kita nelaimė? Ar jos ten pačios sau auga “išgyvena tik stipriausi” principu?

7. Ar šeimininkai turi padengti tarnybų darbo kaštus, jei rizikas žinojo ir vis tiek gyvūnus ten laikė?

8. Kas galiausiai atsakingas už trijų gyvūnų siaubingą žūtį, kurios buvo galima išvengti? Ar atsakys, labai abejojame, bet kažkas juk yra atsakingas. Kaip manote, kas? Šeimininkė? Tarnybos? O gal oras?

Kviečiame diskusijai komentaruose, o atsakymų gal galime sulaukti ir iš Aplinkos apsaugos departamentas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Lietuvos policija.

Išsamiau skaitykite: https://rinkosaikste.lt/itin-sudetinga-aviu-gelbejimo…/…