Briuselio parlamentas pripažino gyvūnus gebančiais jausti emocijas

Paskelbta: 10 sausio, 2019 0:51

Informacija paruošta Evelinos Žičkutės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

dog girl silhouette

Istorinio balsavimo metu Briuselio parlamentas vienbalsiai pritarė įstatymų projektui, pripažįstančiam gyvūnus jausti gebančiomis būtybėmis.

Belgijos valstybės sekretorė gyvūnų gerovės klausimais Bianca Debaets teigia, jog toks sprendimas gali radikaliai pakeisti gyvūnų padėtį Briuselio-sostinės regione, rašo The Brussels Time.

Balsavimo metu nuspręsta, kad nuosavybės įstatymo atžvilgiu gyvūnas nebebus „daiktas“, o taps specialiąja visuomenės dalimi, ir dėl to bus visapusiškiau ginamas teisine prasme. Susidūrę su gyvūnų apsaugos pažeidimais, teismai turės atkreipti dėmesį, jog kalba eina apie būtybes, kurios turi emocijas ir jaučia skausmą.

Pasak Debaets, panašų įstatymą šalyje turi tik pietų Valonija. Tačiau Senatas jau svarsto apie konstitucinę pataisą, kuri priverstų visą federalinę valstybę ir jai pavaldžias įstaigas užtikrinti gyvūno, kaip juslaus padaro, gerovę.

„Mes sutinkame su federacinės vyriausybės Teisingumo ministro Koen Geens siūlymu, kad civilinis kodeksas būtų pataisytas išbraukiant gyvūnus iš daiktų poskyrio ir sukuriant jiems naują kategoriją“, – kalbėjo Debaets ir pagyrė Prancūziją, Nyderlandus bei Naująją Zelandiją kaip itin pažengusias gyvūnų gerovės klausimais.

Politikė tikisi, kad Briuselio balsai bus reikšmingas žingsnis į priekį gyvūnų teisių srityje: „Pagrindinis tikslas yra leisti gyvūnams naudotis teisėmis, kurios atitinka jų biologinę prigimtį.“

Teisinis gyvūnų gerovės užtikrinimas plinta visame pasaulyje.

Praeitais metais Jungtinės Karalystės parlamento nariai neįtraukė išstojimo iš Europos Sąjungos sutarties punkto dalies, pripažįstančios nežmonių skausmą ir emocijas, ir susilaukė aršios visuomenės reakcijos.

Aplinkos apsaugos sekretorius Michael Gove teigia, jog „gyvūnai – jautrios būtybės, jie gali jausti skausmą bei kentėti, todėl mes įrašysime šį punktą į įstatymą, kad juos apsaugotume“. Nors įstatymas neužsiminė apie fermų gyvulius, Gove patikino: „esame gyvūnus mylinti tauta, tad padarysime, kad Brexit išeitų į naudą ne tik žmonėm, bet ir gyvūnam“. Tam pritarė ir Velso vyriausybė.

Tuo metu Indijoje, Utarakhande, gyvūnams buvo suteiktos žmonių teisės, kad būtų išvengta brakonieriavimo, aplinkosaugos pažeidimų ir tiek naminių, tiek laukinių gyvūnų prievartos.

JAV dramblių gerovės aktyvistai laukia Orleano teismo sprendimo, galinčio patvirtinti, jog izoliuotas, savo tapatybę suvokiantis Bronkso Zoologijos sodo dramblys teisiškai yra fizinis asmuo.

Šaltinis:
https://www.livekindly.co/brussels-parliament-recognises-animals-as-sentient-beings/?fbclid=IwAR34hfYHqgvQUzGpAlDLwMszZ6txfve1TTKGyIlPIXFXx4HTcobcCzzNNjA