Dvigubi standartai: kodėl laboratorinė žiurkė saugoma labiau nei karvė?

Paskelbta: 19 gegužės, 2017 0:52

Britų visuomenė gerai žinoma dėl savo meilės gyvūnams. Istoriškai Jungtinė Karalystė iki šiol buvo viena iš aršiausiai diskutuojančių apie žiaurumą prieš gyvūnus ir gyvūnų naudojimą tyrimuose. Keletas gerai žinomų JK įsikūrusių organizacijų, tokių kaip NAVS ir RSPCA, itin efektyviai švietė visuomenę žiaurumo prieš gyvūnus klausimais ir užsitarnavo žmonių palaikymą diskutuojant dėl palankesnių sąlygų gyvūnams tyrimų metu reglamentavimo. Pavyzdžiui, didelio atgarsio sulaukė 1975 m. išspausdinta “rūkytų skalikų” nuotrauka, kuri sukėlė skaitytojų pasibaisėjimą ir stulbinamai pakeitė požiūrį į bandymus su gyvūnais.

Ir nors nuo to laiko etikos standartai tyrimuose su gyvūnais žymiai pakito, Jungtinė Karalystė vis dar yra viena iš šalių Europoje, kurios atlieka daugiausiai eksperimentų su gyvūnais. Vien 2015 m. buvo atlikta 2,08 mln. tokių bandymų.

Bandymai su gyvūnais.

Bandymai su gyvūnais.

Su gyvūnais atliekamų bandymų etikos kodeksai dažniausiai yra paremti trimis principais: pakeitimo (replacement), mažinimo (reduction) ir tobulinimo (refinement) – kitaip vadinamų “3R”.

Pagal “3R” formuojama dauguma egzistuojančių įstatymų visame pasaulyje, įskaitant ir ES direktyvą 2010/63/EU.  Tarp visų reikalavimų šioje direktyvoje yra numatyti minimalūs laikymo ir priežiūros standartai, nurodyta, jog gyvūnų streso, kančios, skausmo bei ilgalaikės žalos sukėlimo atvejais gresia bausmės. Taigi bent jau Europoje tik patyrę darbuotojai turėtų prižiūrėti laboratorijos žiurkę, laikyti ją tokiomis sąlygomis, jog galėtų užtikrinti jos sveikatą ir gerovę, ir tik minimaliai apriboti jos poreikius.

“3R” yra plačiai naudojamos mokslininkų ir visuomenės atžvilgiu šis modelis yra priimamas kaip tinkamas ir pagrįstas etikos normų rinkinys.  Tačiau, nors “3R” yra taikomos kaip vienos iš pagrindinių nuostatų vykdant bandymus su gyvūnais, šio modelio pritaikymas vienoje sferoje kelia klausimą, kodėl tik čia – bandymuose su gyvūnais – to laikomasi. Kodėl tai nepritaikoma žemės ūkyje ar skerdyklose?

Skerdyklos

Palyginus gyvūnų, kurie naudojami bandymams, ir gyvūnų, kurie nužudomi maistui Jungtinėje Karalystėje, skaičius, nužudytųjų maistui kiekis – milžiniškas. Pavyzdžiui, 2014 m. buvo nužudyta beveik vienas milijardas gyvūnų.

Vadinasi, gyvūnai, kurie naudojami bandymams, te sudaro 0,2% nužudytųjų maistui skaičiaus.

Neseniai atlikta MORI apklausa parodė, jog daugiau nei 26% britų palaikytų visišką eksperimentų su gyvūnais uždraudimą, ir visgi, remiantis Iposos MORI apklausa, tik 3,25% britų niekada nevalgo mėsos. Kodėl vyrauja toks skirtumas? Ar žmonėms mažiau rūpi gyvūnai, kuriuos jie valgo, nei gyvūnai, kurie naudojami eksperimentuose?

Jei mes norime taikyti moralinius principus, tuomet turėtume juos taikyti vienodus visiems gyvūnams, kurie išnaudojami žmonių, ir nesvarbu kokioms reikmėms. Tačiau, jei mes pradėtume taikyti tuos pačius etikos principus, kitaip tariant “3R”, mėsos pramonėje išnaudojamiems gyvūnams, tai reikštų, jog:

1) kur įmanoma, gyvulinės kilmės produktai turi būti pakeisti kitais produktais (pakeitimas, angl. replacement);

2) jeigu nėra alternatyvų mėsai, tuomet turi būti suvartotas toks gyvulinės kilmės produktų kiekis, kuris patenkintų minimalius mitybos poreikius (mažinimas, angl. reduction);

3) kai gyvūnai valgomi, turi būti imtasi visų veiksmų, siekiant sumažinti nežmogišką elgesį su jais (tobulinimas, angl. refinement).

Jeigu pritaikytume šiuos principus, mėsos pramonė iš esmės išnyktų. Šie dvigubi standartai įsišakniję mūsų kultūroje ir teisės aktuose.  Tačiau yra požymių, jog britų visuomenė pradeda taikyti “3R” principus savo gyvenime, galimai to net nesuvokdama.

Anot “Vegan Society”, veganų skaičius Jungtinėje Karalystėje nuo 2006 m. patrigubėjo, o veganizma pavirto greičiausiai plintančiu gyvenimo būdu. Mėsos pakaitalų Jungtinėje Karalystėje tik daugėja, kaip ir visame pasaulyje. Belieka tik nustoti taikyti dvigubus standartus ir skirstyti gyvūnus į neegzistuojančias kategorijas.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos, remiantis “Phys.Org” informacija, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

https://phys.org/news/2017-04-standards-animal-ethicswhy-lab-mouse.html