Gyvūnas ne dovana

Dovanojamos katės ir šunys daug dažniau patenka į prieglaudą, kadangi dovanos gavėjas  nedalyvauja augintinio pasirinkimo procese, gauta dovana yra jam primesta ir neatitinka gyvenimo būdo, finansinių galimybių, gal jis net neturi noro rūpintis keturkoju.

Nepatikusį megztinį, nenaudingą suvenyrą ar dar vieną puodelį pakankamai lengva grąžinti, padovanoti iš naujo arba numesti į palėpę ir pamiršti. Tačiau gyvūnai yra gyvos, kvėpuojančios, jaučiančios būtybės, kurių negalima iš naujo padovanoti ar grąžinti, jei jos neatitinka žmogaus noro.

Augintinių dovanojimo problema yra aktuali visus metus – juos dovanoja gimtadieniams, sukaktuvių metinėms, Kalėdoms. Ypač ši problema būna aktyvi prieš Kalėdas. Impulsyvus noras paimti gyvūną iš prieglaudos prieš šventes nėra geras sprendimas, nes gyvūnas nėra DOVANA ar gerumo akcijos pagrindas.

„Gyvūno priėmimas į šeimą turi būti labai gerai apgalvotas, tai turėtų būti atsakingas suaugusiųjų sprendimas, o ne šventinių jausmų vedamas spontaniškas poelgis. Deja, vis dar turime visuomenei priminti seną tiesą – gyvūnas ne daiktas ir ne dovana“, – sako „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė.

Vaikas Kalėdoms prašo šuniuko ar kačiuko?

Atsakingi tėvai pirmiausia vaikui išaiškins, kad gyvūnas – ne dovana, o įsipareigojimas, kurį prisiimama visa šeima 10-20 metų laikotarpiui.  Mes raginame nesivadovauti emocijomis, neskubėti ir tinkamai įvertinti savo galimybes. Ir jeigu sprendimas teigiamas, gyvūnėlio atkeliavimui į namus reikia pasiruošti, o šventinė karštinė anaiptol ne pats tinkamiausias metas papildomiems rūpesčiams su gyvūnu, kurių neišvengiamai bus.

Prieš priimant gyvūną į namus aptarkite su vaikais ir kitais šeimynykščiai būsimus rūpesčius:

  • Šuniuką reikia vedžioti, o kačiukui reikia keisti kraiko dėžutę.
  • Su gyvūnais reikia užsiimti, žaisti, dresuoti ir  skirti dėmesio, nes jie, ypač šunys, yra socialūs gyvūnai.
  • Gyvūną reikia maitinti, duoti jam skaniukų, palepinti mėsos gabaliuku.
  • Gyvūnas gali apsirgti, o jų gydymas tikrai nepigus. O kur dar pastovios išlaidos nukirminimui, vaistams nuo erkių, skiepams ar profilaktikai.
  • Gyvūną reikia šukuoti, prausti, kirpti plaukus ir nagus.
  • Pasitaiko, kad vaikams ar kitiems šeimos nariams atsiranda alergija gyvūnui, todėl labai patariame su gyvūnu susipažinti ir praleisti su juo kažkiek laiko jo aplinkoje – aplankyti jį prieglaudoje ar pas veisėją, priklausomai nuo to, kokį gyvūną nusprendėte priimti į šeimą. Atsisakydami jo, po kurio laiko praleisto Jūsų šeimoje, Jūs traumuosite gyvūną.
  • Įsitikinkite, ar gyvūnas sutars su kitais Jūsų laikomais gyvūnais ar mažais vaikais. Įvertinkite, ar neplanuojate šeimos papilnėjimo.
  • Pagalvokite, ar turėsite kur palikti gyvūną kelionių metu ir ar galėsite jį pasiimti su savimi, jei priimsite sprendimą emigruoti.

Gyvūnas ne daiktas, ne žaislas, kurį atsibodusį galima nutrenkti į tvartą ar prirakinti prie būdos, ar atiduoti į prieglaudą. Gyvūnas gyva ir sociali būtybė, kuriai reikės mažiausiai 10 metų Jūsų finansinio ir emocinio įsipareigojimo.

Kalėdiniu laikotarpiu geriau skirkite laiko ir:

  • Pažiūrėti su vaikais mūsų ruoštus edukacinius filmukus, apie tai, kokie iššūkiai laukia auginant gyvūnus: https://bit.ly/GGI-Edukaciniai-Filmukai
  • Aplankykite gyvūnų prieglaudą, pavedžiokite ten šuniukus, padėkite sutvarkyti kačių namelius, pažiūrėkite kaip į tai reaguoja vaikai, o ir patys vaikai supras, ar jie tikrai nori šuniuko ar kačiuko.

O praėjus švenčių šurmuliui, galėsite priimti teisingą sprendimą, nes gyvūnas ne dovana, o atsakingas sprendimas Jūsų šeimai.

Kodėl negalima dovanoti gyvūnų?

Rinkdami Kalėdų dovanas, kai kurie žmonės nusprendžia, kad jų artimieji apsidžiaugtų po egle radę gyvūną. Deja realybė visai kitokia – dovanoti gyvūnai dažnai po švenčių būna išmetami arba atsiranda gyvūnų prieglaudose.

Plačiau apie tokias dovanas ir jų paskemes dovanų gavėjams bei gyvūnų prieglaudoms žiūrėkite LNK TV žinių reportaže.

Mūsų kolegė Lina Vaitekūnaitė jame pasidalino organizacijos pozicija, kad gyvūno priėmimas į šeimą turi būti labai gerai apgalvotas, tai turėtų būti atsakingas būsimo gyvūno šeimininko sprendimas, o ne šventinių jausmų vedamas spontaniškas poelgis.


GGI vadovės Beatričės Vaitiekūnaitės-Pliuskės mintys, kodėl šventinis laikotarpis nėra tinkamas metas augintiniui įsigyti

Impulsyvus noras paimti gyvūną iš prieglaudos prieš šventes nėra geras sprendimas, nes gyvūnas nėra DOVANA ar gerumo akcijos pagrindas.
Gyvūno priėmimas į šeimą turi būti labai gerai apgalvotas, tai turėtų būti atsakingas suaugusių sprendimas neįtakota šventinių jausmų.

Ar galima dovanoti gyvūną senyvo amžiaus žmonės? Ar galima tenkinti vaiko užgaidą turėti šuniuką? Ką reikia įvertinti, nusprendus priimti gyvūną į šeimą? 
Nesenstančios tiesios apie tai mūsų vadovės Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė prieš metus vykusiame pokalbyje su DELFI.lt žurnaliste


Kodėl gyvūnas ne dovana pasisako GGI bendruomenė

Mūsų skelbtame konkurse dalyviai dalinosi savo mintimis, kodėl gyvūnas negali būti dovana.

Dauguma jų rašė, kad:
❌ Gyvūnas ne dovana, o šeimos narys, kuris į šeimą turi ateiti apgalvotai.
❌ Gyvūno atsiradimas šeimoje atneša ne tik džiaugsmą, bet ir krūvą įsipareigojimų – tai didėlė moralinė ir finansinė atsakomybė
 ❌ jį reikia šerti, prausti, kirpti, vedžioti, dresuoti, skirti kokybiško laiko, gydyti, jei apsirgs ir dar daug kitų įsipareigojimų.
❌ Dovanodamas gyvūną negali žinoti ar dovanos gavėjas nebus jam alergiškas – ar prisiims dovanotojas jį atgal?
❌ Dovanos gavėjas nebūtinai pamils ne pačio išsirinktą gyvūną, o tai kankynė ir gyvūnui, ir dovanos gavėjui.
❌ Reikia įvertinti, kad gyvūnas gali pridaryti nuostolių sugrauždamas batą, sofos koją ar net duris, pridaręs balučių ar kakučių ant kilimo, nuvertęs gėlę ar nutraukęs užuolaidas.
❌ Jei dovanos gavėjas mėgsta keliauti, jam tektų rūpintis, kur palikti gyvūną, o ta gali būti papildoma finansinė našta.
❌ Gyvūno priėmimas į šeimą yra įsipareigojimas 10-15 metų.

Iš gausybės Jūsų komentarų mūsų Facebook ir Instagram paskyrose, kartu su konkurso partneriu VET1 išrinkome nugalėtoją, kuriam atiteko Trovet konservų rinkinys. Sveikiname Laura Abraškevičiūtė bei jos augintinį Bruno, kurie sukūrė dainą „Gyvūnas ne dovana”.

Jų sukurtą dainą galite pažiūrėti čia.

Daugiau minčių, kodėl gyvūnas negali būti dovana rasite čia:
– https://bit.ly/GGI-Gyvunas-Ne-Dovana-FB
– https://bit.ly/GGI-Gyvunas-Ne-Dovana-IG

Kadangi gyvūnai dovanojami ne tik žiemos švenčių progą, bet ir visus metus, tai kviečiame ir toliau padėti mums skleisti šią žinią, kad gyvūnas ne dovana.