Informacija atvykstantiems

Augintinio laikymo Lietuvoje atmintinė 

Sveiki atvykę į Lietuvą, draugišką šalį gyvūnams. Parengėme atmintinę su reikalinga informacija Jūsų augintiniui.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad iš Ukrainos į Lietuvą atvykstantiems gyvūnams taikoma supaprastinta tvarka: priimami ir neženklinti, nevakcinuoti nuo pasiutligės, be atlikto pasiutligės antikūnių titro ar be tinkamų kelionės dokumentų gyvūnai. Tvarka galioja išimtinai Ukrainos piliečiams, bet ne juridiniams asmenims, kaip pardavėjams ar veisėjams – komercinio gyvūnų augintinių įvežimo į ES tvarka kol kas lieka nepakitusi.

Kaip elgtis atvykus su gyvūnu (kate, šunimi, šešku):
  • atvykusių ukrainiečių apie kartu atkeliavusius jų augintinius prašoma pranešti VMVT el. paštu ukrainepets@vmvt.lt;
  • jei augintinis atkeliauja jau paženklintas mikroschema, vakcinuotas nuo pasiutligės bei su atliktu antikūnių titro tyrimu (ne mažesniu kaip 0,5 TV/ml rezultatu), jis Lietuvoje VMVT teritorinių padalinių užregistruojamas Gyvūnų augintinių registre (GAR);
  • jei gyvūnas buvo vakcinuotas ir / ar paženklintas ES teritorijoje kelionės į Lietuvą metu, jis 21 d. po vakcinacijos turi būti karantinuojamas ten, kur apsistoja jo savininkas. VMVT teritorinis padalinys atlieka gyvūno registraciją GAR;
  • jei gyvūnas atvyko nepaženklintas ir nevakcinuotas, VMVT organizuoja nemokamą gyvūno ženklinimą pas privatų veterinarijos gydytoją arba ženklintoją, taip pat nemokamą gyvūno vakcinavimą nuo pasiutligės pas privatų veterinarijos gydytoją. Registraciją GAR atliks VMVT teritorinis padalinys;
  • tik įgyvendinus visas šias sąlygas, gyvūnas augintinis bus laikomas atitinkantis visus ES reikalavimus;
  • šiuo metu nėra patvirtintos tvarkos, kaip perduoti/perrašyti savo augintinį kitam žmogui. Kai ji bus patvirtinta, informaciją atnaujinsime. 
Aktualūs patarimai ir informacija apsistojus Lietuvoje su gyvūnais
  • Susiraskite arčiausiai Jūsų gyvenamosios vietos esančią gyvūnų prekių parduotuvę. Būtiniausių prekių gyvūnams rasite ir beveik visuose maisto prekybos centruose. 
  • Susiraskite arčiausiai Jūsų gyvenamosios vietos esančią veterinarijos kliniką, į kurią galėtumėte kreiptis apsirgus augintiniui. Pasirūpinkite ir visą parą dirbančios klinikos kontaktu. 
  • Lietuvoje labai agresyvios erkės. Pasirūpinkite gyvūnų apsauga nuo jų. Veterinarijos gydytojas padės pasirinkti labiausiai Jūsų gyvūnui tinkantį apsaugos būdą – lašiukus, tabletes, antkaklį ar kt.
  • Nepamirškite paskiepyti savo gyvūno nuo pasiutligės. Paskiepyti gyvūną galite bet kurioje veterinarijos klinikoje arba kreiptis į VMVT dėl nemokamo skiepijimo: ukrainepets@vmvt.lt.
  • Nepamirškite suduoti savo augintiniui vaistų nuo kirminų (suagusiam gyvūnui rekomenduojama kas 3 mėn.).
  • Ženklinkite mikroschema savo gyvūną. Ženklinimas yra privalomas kiekvienam gyvūnui pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Taip pat tai padės greičiau rasti šeimininką, jei augintinis pasimestų. Ženklinti gyvūną galite bet kurioje veterinarijos klinikoje arba kreiptis į VMVT dėl nemokamo ženklinimo: ukrainepets@vmvt.lt. 
  • Uždėkite  ant gyvūno antkaklio pakabuką su vardu ir kontaktais, kad pasimetus gyvūnui jį būtų lengviau grąžinti šeimininkui.
  • Nepamirškite surinkti gyvūno ekskrementų jo vedžiojimo metu. Nesurinkus, galite būti nubausti pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
  • Nepalikite gyvūno automobilyje, ypač kai lauke karšta, nes gyvūnas gali perkaisti ir net mirti – 5 min. karštame automobilyje net ir su pravertais langais gali būti lemiamos Jūsų augintiniui.
  • Šunys bendrojo naudojimo patalpose ir viešose vietose turi būti vedžiojami už pavadėlio. Antsnukio dėvėjimą nustato kiekviena savivaldybė atskirai, todėl pasitikslinkite informaciją: https://ggi.lt/gyvunu-laikymo-taisykles/
  • Lietuvoje nėra išvystytas girdyklų miestuose gyvūnams tinklas, todėl pasirūpinkite vandeniu gyvūnams išvykdami į išvykas, ilgus pasivaikščiojimus.
  • Lietuvoje labai daug draugiškų gyvūnams vietų – restoranų, kavinių, viešbučių. Draugiškų gyvūnams vietų sąrašą rasite čia (bet visada pasitikslinkite ir savarankiškai): www.draugiskigyvunams.lt.
  • Už netinkamą augintinio priežiūrą, elgesį ar kitų pareigų nevykdymą gyvūno šeimininkas yra baudžiamas pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.
  • Mylintys gyvūnus, galite tapti gyvūnų prieglaudų savanoriais. Taip padėsite ne tik gyvūnams, bet ir įgysite naujų draugų bei bendraminčių. 
  • Augintinių transportavimui naudokite specialius transportavimo narvus.
  • Jei Jūsų augintinis pasimetė, informuokite aplinkines prieglaudas, veterinarijos klinikas. Labai populiaru Lietuvoje pasimetusių gyvūnų ieškoti specializuotose gyvūnų bei miestų ir rajonų grupėse Facebook. Paklauskite savo pažįstamų lietuvių – jie tikrai patars. Daugiau informacijos, kaip elgtis dingus augintiniui rasite čia: https://ggi.lt/paklydo-augintinis-kreipkis/

Linkime geros viešnagės Lietuvoje Jums ir Jūsų augintiniams!

Organizacijos besirūpinančios pagalba atvykusiems su gyvūnais:

Gyvūnų Gerovės Inciatyvos (GGI) – visada galite susisiekti su mūsų savanoriais pasikonsultuoti dėl įsikūrimo mūsų šalyje su augintiniu. Tai galite padaryti mūsų Facebook paskyroje: ČIA

Daugiau informacijos apie gyvūnų laikymą Lietuvoje rasite čia: https://ggi.lt/duk/ 

GATO –  kviečia ukrainiečius ar jiems padedančius asmenis kreiptis pagalbos, jei:
– esate užsiregistravęs prieglobsčiui Lietuvoje, bet nerandate galimybės pasiimti augintinio;
– Jūsų augintinis liko Ukrainoje ir apsistojęs Lietuvoje norite jį atsigabenti;
– apsistojote Lietuvoje su augintiniu ir reikalinga veterinarinė pagalba (nemokamai).

Pagalbos galite kreiptis, užpildę anketą: https://bit.ly/3is04Yb

Gavę Jūsų duomenis organizacijos atstovai susisieks su Jumis detaliau išsiaiškinti Jūsų situaciją ir poreikius, suteiks reikalingą informaciją, padės ieškoti logistinės ir kitos pagalbos atsižvelgiant į kiekvieno asmens individualią situaciją.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) suteiks aktualią informaciją ukrainiečiams atvykstantiems su gyvūnais – ukrainepets@vmvt.lt