Iš veislyno įsigytas kačiukas susirgo: kokios naujo savininko teisės?

Paskelbta: 9 vasario, 2020 21:48

Informacija paruošta Evelinos Žičkutės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Viena iš gyvūnų veisėjų prievolių, įvardinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. liepos 30 d. įsakymu Nr. B1-508 – užtikrinti geras gyvūnų laikymo sąlygas, neveisti genetinėmis ar kitomis ligomis sergančių individų, parduoti tik sveikus gyvūnus. Deja, tai teorinė dalis. Gyvenime būna ir kitaip. Kilmingas augintinis – tai ne tik prestižo reikalas. Kilmingi gyvūnai turi oficialius dokumentus, įrodančius jų veislę, įvardinančius jų tėvus, jiems atliktus sveikatos tyrimus ir kitus svarbius faktus. Tačiau ką daryti, jei įsigytas gyvūnas visgi nėra sveikas?

Į VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (toliau – GGI) kreipėsi keli žmonės, teigiantys, jog veislynas jiems pardavė sergančius kačiukus. Pasak pranešėjos Ingos (pavardė GGI žinoma), iš Marijampolės rajone esančio Meino meškėnų veislyno „MC House“ įsigytas kačiukas, tik parvežtas namo, ėmė viduriuoti, o po dviejų savaičių kreipusis į veterinarą paaiškėjo, jog gyvūnas ne tik serga giardiaze, bet dar ir kelia abejonių dėl realaus ir dokumente parašyto amžiaus atitikimo. Kita pirkėja, Kristina (pavardė GGI žinoma), informavo, jog apsilankymo veterinarijos klinikoje metu nustatyta, kad jos kačiukas, įsigytas iš „MC House“, turi tritrichomonas foetus parazitą. Taip pat moteris teigė, jog turi žinių, kad veislyno veterinaras yra savininkės giminaitis. 

Kitos pirkėjos (vardai ir pavardės GGI žinomi) pasakojo, jog nuvežus naujai įsigytus ir negaluojančius Meino meškėnus veterinarinei apžiūrai, išgirdo tokias diagnozes kaip kraujo anemija, įgimta širdies yda, alergija vištienai (savininkės įdėtas maistas buvo su vištiena sudėtyje), išsekimas, grybelis, sloga, heterozigotinis pakitimas. Vienai pirkėjų įtarimą sukėlė faktas, jog jos kačiukas buvo skiepytas gruodžio 24-ąją – Kūčių dieną.

GGI kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad būtų įvykdytas patikrinimas. Jo metu nustatyti tokie pažeidimai: veislyno plotas per mažas auginamų kačių skaičiui; aplaidžiai pildoma veterinarinių medikamentų naudojimo apskaita, negalima atsekti, kokie veterinariniai medikamentai buvo naudoti konkrečiam augintiniui; veisiamų augintinių apskaitos dokumentai pildomi ne pagal nustatytus reikalavimus; apskaitos dokumentuose nenurodomi motinų ir palikuonių mikroschemų numeriai; vienas augintinis įvežtas iš trečiosios šalies be sveikatą patvirtinančio dokumento (veterinarijos sertifikato), tik su augintinio pasu; trijų augintinių, parsivežtų iš Lenkijos, pasuose nėra nurodyti pardavėjo duomenys. „MC House“ veislynas buvo įpareigotas kuo skubiau šiuos pažeidimus ištaisyti.

Organizacijos žiniomis, veisėja apmokėjo susirgusio kačiuko gydymo išlaidas, o iš antrosios savininkės neprašė likusios kainos dalies už įsigytą gyvūną. Taipogi pinigai už kačiuko, įsigyto iš „MC House“, gydymą grąžinti dar vienai moteriai.

Norintiems įsigyti naująjį šeimos narį iš veislyno, svarbu žinoti,  kad gavus nekokybišką prekę (šiuo atveju – gyvūną) galima kreiptis į teismą – prisiteisti išlaidas tikrai įmanoma. GGI vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė teigia, kad kreiptis į VMVT taip pat tikslinga, tik ne dėl patirtos žalos, o veislyno veiklos tinkamumo patikrinimo – taip užkertamas kelias ligotų gyvūnų veisimui. GGI ragina žmones, matančius gyvūnų gerovės pažeidimus, netylėti ir kreiptis pagalbos arba prašyti gyvūnų gerovės organizacijų patarimo.

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ šiai dienai aktyviai dirba su gyvūnų nepriežiūros ar žiauraus elgesio atvejais. Siekiama, jog už juos atsakingi asmenys ar įmonės būtų nubausti, užsiimama nuolatiniu visuomenės švietimu, teikiamos rekomendacijos bei nuolat bendraujama su atsakingomis institucijomis. Tačiau, kaip ir kiekvienai viešajai įstaigai, siekiančiai sėkmingai ir produktyviai vykdyti savo veiklą, GGI reikalinga žmonių parama. Prisidėti prie gyvūnų gerovės Lietuvoje gerinimo bei žiaurių elgesio atvejų sprendimo galite per aukok.lt platformą: http://bit.ly/padekgyvunams.