Nagų šalinimas katėms susijęs su agresija ir kitomis elgesio problemomis

Paskelbta: 2 birželio, 2017 9:40

Nagų šalinimo operacija (Onychectomy) daugumoje šalių yra nelegali, tačiau vis dar įprasta kai kuriose šalyse. Ši operacija atliekama vien tam, kad katės nustotų niokoti baldus ar tiesiog tam, kad būtų galima išvengti įdrėskimų. Ankstesni tyrimai buvo sufokusuoti ties trumpalaikiais operacijos padariniais, tokiais kaip šlubavimas, pėdų kramtymas ar infekcijos, tačiau ilgalaikiai padariniai nebuvo tyrinėjami.

Tyrime, publikuotame Journal of Feline Medicine and Surgery, nurodoma, kad nagų pašalinimas padidina ilgalaikio ar nuolatinio skausmo riziką, pasireiškia nepageidaujamas elgesys, netinkamas tuštinimais (už dėžutės ribų) ir agresyvumas / kandžiojimasis. Tai žalinga ne tik katei, bet turi ir poveikį žmonių sveikatai, nes kačių įkandimai gali būti labai rimti.

Tyrėjų grupė Šiaurės Amerikoje atliko tyrimą su 137 neoperuotų ir operuotų kačių,  33 katėms buvo išoperuoti visų 4 kojų nagai. Visos katės buvo tiriamos dėl skausmo jutimo ar pernelyg didelio laižymo ir kailio kramtymo, taip pat jų ligos istorijos buvo peržiūrėtos dėl netinkamo elgesio. Jie nustatė, kad netinkamas naudojimasis dėžute, kandžiojimasis, agresija ir perdėtas prausimasis daug dažniau pasireiškė katėms, kurioms buvo išoperuoti nagai, nei neoperuotoms katėms. Katėms, kurioms buvo išoperuoti nagai, nustatytas nugaros skausmas (potencialiai dėl sutrumpėjusių galūnių ir pakitusios eisenos ir / arba chroniško skausmo, bei pakitusio kūno svorio ties galūnėmis).

Kaip rekomenduoja Amerikos koledžo veterinarijos gydytojai, operacijos metu reikia pašalinti trečią pirštikauli (P3), kuris yra tolimiausias pirštų kaulas. Nepaisant to, tyrimo metu P3 fragmentai buvo randami 63% kačių dėl netinkamai atliktos operacijos. Nors nugaros skausmas ir nenormalus elgesys buvo padidėjęs tarp šių kačių, autoriai pabrėžia, kad netgi ir gerai išoperavus rizika nesumažėtų. Jie aiškina, kad pašalinus priekinių pirštų fragmentus katės svoris perkeliamas ant minkštų F2 pirštų fragmentų, kurie ankščiau buvo paslėpti tarp kitų. Sukeltas skausmas skatina kates rinktis minkštus paviršius (kilimus), jos teikia pirmenybę žvyro tipo kraikui, be to, katė gali reaguoti į prisilietimus ir pradėti kramtyti letenėles.

Žurnalo pagrindinis autorius Nicole Martell-Moran, praktikuojantis veterinariją kačių klinikoje Hiustone, Teksase, JAV, komentuoja: „Atlikus šį tyrimą matyti, kad katės išoperuotais nagais yra kankinamos skausmo. Dabar mes turime įrodymų, kokį poveiki tai daro katėms, ir tikimės, kad visi veterinarai gerai pagalvos, prieš darydami šią operaciją.“

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, remiantis “Sciencedaily” informacija, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170523124130.htm