Nebūtina tapti vegetaru ar veganu – kaip sveikai sumažinti mėsos kiekį savo maisto racione?

Paskelbta: 11 spalio, 2020 18:51

Informacija paruošta Daivos Kosinskaitės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Keičiantis visuomenei vegetarai vis dažniau sulaukia jų stiprybe besistebinčių komentarų iš aplinkinių: „O, kaip tau pavydžiu, kad esi vegetaras. Norėčiau ir aš nevalgyti mėsos, bet atrodo, kad tiesiog negaliu.“ Bet gal ir nebūtina atsisakyti, tačiau visuomet galima jos vartoti mažiau. 

Taigi, šį kartą aplenksime informaciją apie mėsos keliamą pavojų sveikatai ir gyvulininkystės žalą gamtai (be abejonės, prie to irgi sugrįšime), o pakalbėsime tik apie mėsos mažinimą kasdieniniame racione.

Negailestinga statistika ir dietologų komentarai

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 metais vienas gyventojas suvartojo vidutiniškai 99 kilogramus mėsos ir jos produktų. Šis skaičius nuosekliai auga ir numatoma, kad bent jau iki 2030-ųjų jis vis dar didės, o tokia tendencija išliks visame pasaulyje. 

99 kilogramai per metus. Tai daug ar mažai? Pradėkime nuo to, kad 99 kilogramai yra 271 gramas mėsos kasdien. Dietologų nuomone, sveika paros norma kasdien – apie 50 gramų porcija arba 2-3 porcijos per savaitę po 120-150 gramų. Vartojant tiek mėsos yra mažiausia įvairių susirgimų rizika tiek dėl per didelio, tiek dėl per mažo jos vartojimo. Tai reiškia, kad tie papildomi 220 gramų mėsos mums visiškai nenaudingi.

220 gramų kasdien atsisakytos mėsos tampa 80 kilogramų mėsos per metus. Mes, visi Lietuvos gyventojai, kartu galėtume sutaupyti 216 000 tonų mėsos per metus! Įsivaizduokite šiuos milžiniškus skaičius ir paverskite juos 72 milijonais vištų, arba 2,16 mln kiaulių, arba 432 tūkst. jaučių, kurie nužudomi net ne dėl poreikio, o dėl pertekliaus ir persivalgymo!

Kodėl taip norisi mėsos?

Daugelis žmonių nesupranta, kaip iš viso galima atsisakyti mėsos. Juk taip norisi, taip skanu, taip maistinga ir reikalinga… Bet iš kur kyla tas noras? Priežasčių gali būti bent keletas.

Visų pirma, tai pripratimas. Skanus kepsnys pietums ar kumpio gabalėlis ant pusryčių sumuštinio – o kaip kitaip? Dažnai net nesusimąstome, kad galėtume valgyti kažką kito, nes tiesiog esame pripratę, taip patogiau, greičiau, nereikia galvoti, kuo pakeisti ir t.t.

Antra – mėsos ruošimui naudojama druska, prieskoniai, cheminės medžiagos, kaip skonio stiprikliai ir kita.  Žinoma, kad tai skanu, o kartu kelia šiokią tokią priklausomybę. Nenuostabu, kad pradėjus valgyti, vėliau sunku sustoti ir atsisakyti papildomo kąsnelio, o paskui mėsos norisi kasdien.

Trečia – galbūt jums trūksta kokių nors vitaminų ar mineralų? Mėsoje gausu geležies, cinko, B grupės vitaminų. Jei labai norisi mėsos, gali būti, kad per mažai suvartojate baltymų. Visuomet naudinga pasidaryti kraujo tyrimus ir peržiūrėti savo racioną.

Taigi, svarbu suvokti, kodėl norime valgyti daugiau mėsos, nei mums reikalinga, išsiaiškinti priežastis, o tuomet ir prie problemos sprendimo pereiti bus lengviau.

Naudingi patarimai, kaip mažinti mėsos suvartojimą kasdien

  • Mėsą vartokite ne kaip pagrindinį patiekalą, o kaip pagardą. Pvz., pietums valgykite ne kepsnį su garnyru ir salotomis, o salotas, pagardintas mėsa. Taip suvalgysite pilną porciją maisto, o mėsos – visai nedaug.
  • Pakeiskite požiūrį į maisto porcijų dydžius. Pasigaminkite didesnę nei įprasta keptų ar troškintų daržovių porciją be mėsos, tad tikrai greitai neišalksite.
  • Vakarienei vietoj mėsos patiekalo valgykite salotas. Žinoma, tai neturi būti lėkštė su trimis žaliais lapeliais. Gardinkite salotas sūriu, riešutais, sėklomis, avokadais ir kitais sočiais produktais.
  • Naudokite produktus, kurie gali maistui suteikti panašų į mėsos skonį – tai kepti baklažanai, grybai, saulėje džiovinti pomidorai, karamelizuoti svogūnai, riešutų sviestas, sojos mėsa.
  • Nevalgykite mėsos 3 kartus per dieną. Jei jau tikrai esate ištikimas mėsos mėgėjas ir be jos neištveriate nė dienos, stenkitės, kad jos nebūtų jūsų racione 3 kartus per dieną. Valgykite mėsą pietums, o pusryčiams ir vakarienei rinkitės kitą maistą.
  • Sekite, kad jūsų racione netruktų baltymų – naudokite pieno produktus, ankštines daržoves. Pvz., avinžirniai turi beveik tiek pat baltymų, kiek ir vištiena.
  • Numatykite bent vieną dieną per savaitę, kuomet nevalgysite mėsos. Jei tokių dienų bus 2 arba trys – dar geriau.
  • Nusipirkite vegetariškų patiekalų knygą ir bent kartą per savaitę išbandykite joje siūlomus receptus. Pamatysite, jog vegetariški patiekalai gali būti ir skanūs, ir maistingi.
  • Suvartokite reikalingą kalorijų kiekį, antraip jausitės alkani ir manysite, jog taip yra dėl to, kad nevalgėte mėsos.

Šie patarimai yra labai paprasti ir tikrai lengvai įgyvendinami mėsos mėgėjams. Laikydamiesi bent keleto jų, tikrai nepatirsite žalos savo sveikatai, tačiau prisidėsite prie planetos ekologinės būklės gerinimo, o taip pat padėsite išgyventi vienam kitam gyvūnui. Juk verta bent pabandyti?

Šaltiniai:
https://zur.lt
https://www.finecooking.com/article/10-ways-to-eat-less-meat
https://www.ecoandbeyond.co/articles/5-tips-help-eat-less-meat/