Nyderlandai tampa pirmoji benamių šunų problemą išsprendusi šalis

Paskelbta: 27 liepos, 2019 23:29

Informacija išversta Julijos Driukaitės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Ar galite įsivaizduoti kiek laimingesniu taptų pasaulis be benamių šunų? Nyderlandai ėmėsi iniciatyvos ir visiems šunims surado namus. Jie visiškai keičia gyvūnų likimus ir suteikia galimybę gyventi laimės ir meilės pilną gyvenimą. Tam užtikrinti vyriausybė ėmėsi specialių veiksmų, metodo ,,surinkti, sterilizuoti, skiepyti, identifikuoti, gražinti“. To dėka 2016-aisiais Nyderlandai tapo pirmąja šalimi išlaisvinusia šiuos gyvūnėlius nuo vienatvės ir pavojingo gyvenimo gatvėse. Norėtųsi, kad šis modelis prigytų ir visame likusiame pasaulyje. 

Jau nuo XIX amžiaus šunų populiacija Nyderlanduose buvo didelė. Beveik kiekviena šeima šalyje turėjo augintinį šunį, žmonės į tai žiūrėjo kaip į socialinio statuso simbolį. Bet didelė šunų populiacija paskatino ir pasiutligės plitimą, kuri greitai tapo viena iš dažniausių mirties priežasčių. Skatinami baimės daugybė gyvūnų augintojų pradėjo palikinėti šunis likimo valiai. Tai buvo laikoma legaliu veiksmu ir gatvės sparčiai pildėsi įvairių veislių benamiais. 

Nyderlandai norėjo pakeisti taip susiklosčiusią situaciją. Vienas iš pirmųjų veiksmų buvo tam tikros dienos, kuriomis buvo daroma sterilizacija ir kastracija. Šios operacijos buvo nemokamos ir padengiamos vyriausybės. Dėl to 70 procentų patelių buvo sterilizuotos. Šunys taip pat buvo ištirti norint išsiaiškinti, kokių skiepų ir kokio tolesnio gydymo kiekvienam iš jų reikėjo.

Paskutinis žingsnis, turėjęs išspręsti šią problemą visiems laikams buvo vyriausybės priimti du įstatymai, saugantys gyvūnus ir užtikrinantys jų sveikatą ir gerovę. Gyvūnų savininkai buvo skatinami aprūpinti gyvūnus jiems būtinu gydymu ir panaikinti žiaurumą prieš gyvūnus. Šito įstatymo nepasydami gyvūnų augintojai galėjo tikėtis iki trijų metų kalėjimo ir didesnės nei ~14 200 eurų (16 000 dolerių) baudos. 

Norintys namie auginti šunį arba pasiima jį iš prieglaudos, arba perka veislinius šunis, kurie kai kurių manymu yra sveikesni ir gražesni. Nyderlandų vyriausybė pakėlė mokesčius norintiems pirkti šunis. Natūralu, kad padidėjusios išlaidos privertė šuniukų augintojus susimąstyti apie alternatyvius gyvūnų įsigijimo būdus tuo pačiu ir padidindamos benamių šunų įsigijimo atvejų skaičių. 

Pradėta dar viena kampanija, kuria buvo siekiama dar labiau atkreipti dėmesį į problemą. Jos dėka suteikta galimybė tam tikrą laiką prižiūrėti benamius šunyčius. Žmonės vienas po kito pamildavo juos ir daugiau nei milijonas benamių kampanijos dėka sugebėjo surasti šeimą ir saugius namus sau. Tai turėjo didelę įtaką šalies gyventojams ir  90 procentų Nyderlandų populiacijos įsigijo benamius šunis.

Vyriausybės sukurta programa siekė užkirsti kelią visoms su gyvūnais susijusioms nelaimėms. 2011-aisiais jų darbą pratęsti pavesta grupei policininkų ,,Animal Cops“, kurie turėjo užtikrinti šunų saugumą. Šiandien šunyčiai Nyderlanduose ne tik patogiai gyvena savo namuose, bet ir yra laukiami didžiojoje dalyje šalies parduotuvių, restoranų ir kitų įstaigų. 

Informacijos šaltinis:

https://www.thinkinghumanity.com/2019/06/holland-becomes-the-first-country-without-stray-dogs.html?m=1