Pramogos išnaudojant gyvūnus: ar malonumas tikrai vertas tokios kainos? (I dalis)

Paskelbta: 10 gegužės, 2017 6:30

Žiauriausios turistinės pramogos pasaulyje


Daugybė turizmo kompanijų visame pasaulyje pelnosi iš žiaurių pramogų, išnaudodami laukinius gyvūnus. Nesvarbu, ar tai būtų jodinėjimas drambliais, fotografavimasis su tigrais ar dalyvavimas delfinų pasirodymuose, šios pramogos gali būti viso laukinio gyvūno gyvenimo kančių priežastimi.

Jodinėjimas drambliais

Norint priverti dramblius leisti jais jodinėti ar kitaip juos naudoti pramogai, jie dar visai mažyčiai būna atskiriami nuo mamos ir juos pradedama treniruoti žiauriais būdais: jie patiria fizinį suvaržymą, stiprų skausmą, vandens ir maisto trūkumą. Iš pirmo žvilgsnio jodinėjimas drambliu gali pasirodyti ramus ir taikus. Bet taip yra todėl, kad drambliai yra tiesiog palaužti. Siekiant priminti žmogaus dominavimą, nuolat yra naudojamas specialus drambliams tramdyti skirtas įrankis. Metalinis kablys naudojamas jautriausiose dramblių kūno vietose: tarp ausų, aplink akis, kur oda yra ypač plona ir jautri. Taip pat ant kojų, aplink burną, kur oda yra itin nusilpusi.

Kai drambliais nejodinėjama arba jie nedalyvauja pasirodymuose, jie laikomi surišti grandinėmis, negalėdami turėti jokio kontakto vieni su kitais. Tai labai žaloja šių gyvūnų, sugebančių patirti tokias emocijas kaip džiaugsmas, sielvartas, užuojauta ir empatija, fizinę ir psichologinę sveikatą.

Fotografavimasis su tigrais

Tigrų jaunikliai, tam kad galėtų būti naudojami kaip fotosesijų rekvizitai, jau nuo mažų dienų taip pat yra atskiriami nuo motinų. Jie yra nuolat liečiami bei apkabinami turistų ir laikomi prisegti grandinėmis nedideliuose narvuose. Suaugę tigrai dažnai yra apsvaiginami, kad būtų ramūs ir kad prie jų galima būtų prieiti turistams. Norint tigrą pabudinti iš apsnūdimo, jis apipilamas vandeniu arba erzinamas mėsos gabalu. Turistai, norintys tobulo kadro su šiuo gyvūnu, gali sėdėti ant jo, priversti jį būti pageidaujamoje pozoje tol, kol būna patenkinti rezultatu.
2016 m. birželio 29 d. tarptautinės tigro dienos metu pirmą kartą buvo kalbėta apie Tailando turizmo industriją, kurioje yra išnaudojami gyvūnai. Buvo parodyta, kiek daug tigrų kenčia nuo priverstinio fotografavimosi ir žiaurumo juos treniruojant.

Pasivaikščiojimas su liūtais

Liūtų turizmo industrija labai auga, ji labiausiai paplitusi Pietų Afrikoje. Jaunikliai taip pat atskiriami nuo motinų maždaug mėnesio amžiaus. Ir juos myluoja ne motinos, o valandų valandas rankose laiko pozuojantys turistai. Žmonės taip pat yra skatinami suduoti gyvūnui, jei jis elgiasi nenuolankiai ir ne pagal turisto pageidavimą.
Kai mažyliai užauga ir nebėra tinkami pakelti ir apkabinti – tačiau vis dar pakankamai jauni, kad juos būtų galima kontroliuoti, – jie išnaudojami dar gana naujai pasivaikščiojimo su liūtais pramogai. Liūtai yra treniruojami “saugiai” vaikščioti su turistais. Jie visą gyvenimą praleidžia nelaisvėje ir niekada nėra paleidžiami.

Jūrų vėžliai rankose

Paskutinė jūrų vėžlių ferma, siekianti pritraukti kuo daugiau turistų, yra įsikūrusi Kaimanų salose. Čia besilankydami turistai gali vėžlius laikyti rankose ar netgi juos valgyti. Šioje fermoje jūrų  gyvūnai nuolat kenčia nuo streso ir ligų. Jie panikuoja, kai yra iškeliami ir laikomi rankose. Dažnai žmonės juos paleidžia iš rankų ir vėžliai patiria rimtus sužalojimus, nuo kurių miršta.

Interneto milžinė “TripAdvisor” nebeskelbia apie pramogas su nelaisvėje gyvenančiais laukiniais ir nykstančiais gyvūnais. Ši nuostata liečia pasiplaukiojimą su delfinais, tigrų šėrimą, jodinėjimą drambliais. Tokį kompanijos žingsnį labai pritariamai įvertino gyvūnų gerovės ir išsaugojimo organizacijos. Yra ir daugiau kelionių organizatorių, jau atsisakiusių pardavinėti tokias pramogas kaip jodinėjimas drambliais.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltiniai:
https://www.elephantvoices.org/elephants-in-captivity-7/about-the-bull-hook.html
https://www.worldanimalprotection.org/wildlife-not-entertainers/worlds-cruellest-attractions
https://www.theguardian.com/travel/2016/oct/12/tripadvisor-no-touch-policy-wild-animals-holiday-attractions