Pramogos, išnaudojant gyvūnus: ar malonumas tikrai vertas tokios kainos? (II dalis)

Paskelbta: 25 gegužės, 2017 7:30

Ar mes turime teisę laikyti jūrų gyvūnus nelaisvėje?

aquarium-725798_960_720

Didžiuliai akvariumai, delfinariumai ir vadinamieji jūrų pasauliai yra didžiulės industrijos dalis. Industrijos, kurią sudaro inteligentiškų, socialių gyvūnų kančios. Šie gyvūnai yra netekę visko, kas jiems priklauso nuo gimimo.

Laukinės orkos ir delfinai gyvena didžiulėmis grupėmis, atvirame vandenyne jos kasdien nuplaukia daugybę kilometrų. Nelaisvėje šie gyvūnai tegali plaukti nesibaigiančius ratus baseinuose. Jie neturi galimybės elgtis natūraliai, pagal prigimtį. Vietoje to jie priversti demonstruoti beprasmius triukus ir gyventi atskirai nuo savo šeimos narių, kurie taip pat išskirstyti po jūrų parkus ir delfinariumus. Dauguma šių gyvūnų gyvena itin trumpai.

Nesuskaičiuojama daugybė jūrų gyvūnų yra pagaunami savo tikruosiuose namuose – vandenyne – ir išgabenami. Per pasaulį nuskambėjo istorija apie orką Tilikum, kuri buvo atskirta nuo savo šeimos Islandijoje ir daugiau kaip trisdešimt metų praleido ankštame baseine. Ji nužudė trenerį, dirbusį jūrų parke, ir dar du žmones. Orka Lolita tame pačiame akvariume Majamyje praleido beveik pusę amžiaus.

Kai kurios valstybės, tarp jų Rusija, Kuba ir Japonija, vis dar gaudo ir įkalina laukinius delfinus ir banginius. Daug delfinariumų turi Kinija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Meksika. Tuo tarpu kitos valstybės – Graikija, Vengrija, Kroatija, Bolivija, Čilė ir daug kitų – vienaip ar kitaip riboja gyvūnų išnaudojimą pramogai arba yra uždraudusios gaudyti laisvėje gyvenančius gyvūnus ir juos laikyti. Kai kurios valtybės toleruoja tik išgelbėtų sužeistų jūrų gyvūnų laikymą.

Nelaisvėje gyvenančios orkos kenčia tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Kai kurios orkos susižaloja dantis į metalines baseinų konstrukcijas. Gyvūnai, gyvenantys baseinuose, dažnai kenčia nuo nudegimų saulėje. Kadangi vandens talpos yra nedidelės ir nepakankamai gilios, dienas gyvūnams dažnai tenka leisti atokaitoje, tiesiog vandens paviršiuje. Dažniausiai tokie nudegimai nuo publikos yra slepiami įvairiais maskuojamaisiais tepalais. Delfinams, banginiaims ir kitiems jūrų gyvūnams dažnai maitinami medikamentai, mažinantys stresą, agresyvų elgesį.

Mūsų kaimynė Latvija yra viena iš dvylikos Europos Sąjungos šalių, kuriose nėra delfinariumų. Jų neturi ir Estija. Ji taip pat remia komercinio banginių išnaudojimo draudimą. Klaipėdoje esantis delfinariumas buvo neseniai rekonstruotas ir kol kas nėra vykdoma jokių veiksmų dėl delfinariumo likvidavimo. Gyvūnų gyvenimo sąlygomis čia tebuvo susidomėta 2013 m., kai atgal buvo pargabenti delfinai, delfinariumo rekonsrukcijos metu gyvenę Graikijoje. Tačiau tai jokių pokyčių neatnešė. Laukinių jūrų gyvūnų laikymas ir pasirodymai Lietuvoje nėra uždrausti.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltiniai:
http://www.peta.org/issues/animals-in-entertainment/zoos-pseudo-sanctuaries/aquariums-marine-parks/
http://www.takepart.com/article/2014/04/10/all-states-countries-and-cities-ban-orcas-captivity
http://foraeuropedolphinariumfree.weebly.com/index.html