Pramogos išnaudojant gyvūnus: ar malonumas tikrai vertas tokios kainos? (IV – paskutinė dalis)

Paskelbta: 30 birželio, 2017 10:41

Kur prieglobstį randa išlaisvinti žmonių pramogai naudoti gyvūnai?

Vis dažniau pasirodant pranešimams apie laukinių žvėrių pasirodymų, zoologijos sodų ir kitokio gyvūnų išnaudojimo draudimus įvairiose pasaulio valstybėse, daugumai žmonių kyla klausimas: kur tie gyvūnai patenka po to, kai draudimai įsigalioja? Šį klausimą labai mėgsta užduoti viso šio perversmo kritikai. Tokį argumentą jie laiko labai svariu. Juk jei teks gyvūnus paprasčiausiai nužudyti, ar neprieštarausime savo įsitikinimams apie gyvūnų gerovę? Tad gal šis argumentas ir svarus… Bet!

Jei ketiname sekti įvairių pasaulio valstybių pėdomis užkertant kelią gyvūnų išnaudojimui pramogai, galime imti ir pavyzdį, kaip pasirūpinti tokiais gyvūnais jų tolimesniame gyvenime.

Išlaisvinti iš zoologijos sodų, cirkų, priverstinių fotosesijų, turistų linksminimo juos nešiojant, gyvūnai turi galimybę patekti į taip vadinamus rezervatus ar prieglaudas. Čia jiems suteikiamos kuo įmanoma daugiau jų natūralius poreikius atitinkančios gyvenimo sąlygos. Daug tokių gyvūnų nėra gyvenę laisvėje, tad paleisti į ją jie tiesiog nesugebėtų išlikti. Tad jie yra specialiai ruošiami paleidimui arba tiesiog likusį gyvenimą praleidžia geresnėmis sąlygomis ir prižiūrimi.

Svarbu paminėti, jog savo misiją suprantančios organizacijos įkuria rezervatus, kurie dažnai net nėra atviri lankytojams, taip gerbiant gyvūnų poreikius, arba sukuria tokias gyvūnų stebėjimo sąlygas, kurios nekelia jiems streso.

The Wild Animal Sanctuary (Laukinių gyvūnų prieglauda) buvo įkurta 1980 metais Kolorade, JAV. Tai yra seniausia ir didžiausia pelno nesiekianti gyvūnų prieglauda pasaulyje. Per 37 gyvavimo metus ši prieglauda sureagavo į daugiau kaip tūkstantį atvejų. Tarp čia patenkančių gyvūnų yra ir gyvūnai iš zoologijos sodų, ir iš privačių asmenų. Čia patenka tie, kuriems gresia eutanazija vien dėl to, kad jų buvo per daug priveista arba nebėra lėšų jiems išlaikyti. Kaip ir dauguma tokių organizacijų, ši turi ir švietėjišką misiją.

Elephant Nature Park (Dramblių parkas) yra unikalus projektas, savo veiklą vykdantis Chiang Mai provincijoje, Šiauriniame Tailande. Parkas, nutolęs nuo miesto 60 kilometrų, yra prieglobstis daugybei nelaimingų dramblių iš viso pasaulio. Organizacijos misija yra ne tik suteikti kuo geresnes sąlygas čia patenkantiems drambliams ir kitiems gyvūnams, bet ir atkurti atogrąžų mišką aplink šią teritoriją, išsaugoti Chiang Mai bendruomenę ir ugdyti lankytojus.

Orangutanai ir šimpanzės dažnai išnaudojami mokslo tyrimams, pramogai ar laikomi kaip naminiai gyvūnai. Bet kur jie patenka, kai tampa nebereikalingi? The Center for Great Apes (Didžiųjų beždžionių centras) priima tokius gyvūnus, suteikdami jiems ramybę. Deja, toks centras negali visų jų išgelbėti, tad kviečia žmones nepirkti maisto, į kurio sudėtį įeina palmių aliejus. Taip siekiame išsaugoti natūralias šių gyvūnų gyvenimo sąlygas, kurių jie netenka dėl masiško palmių aliejaus plantacijų steigimo. Žmonės taip pat kviečiami aukoti internetu pasirinktos beždžionės priežiūrai, ją „įsivaikinant“.

Tai tik keli gražūs pavyzdžiai, kaip galima rūpintis nuskriaustais gyvūnais suteikiant jiems saugų prieglobstį.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltiniai:
http://www.wildanimalsanctuary.org
https://www.elephantnaturepark.org
http://www.centerforgreatapes.org