Šunų agility sporto klubas „Vilnis“

Paskelbta: 11 spalio, 2020 18:37

Informacija paruošta Guodos Petruškevičiūtės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

„Didžiausia motyvacija ir visa atperkantis rezultatas, kuriuo galima džiaugtis kiekvieną dieną yra matyti, kai šeimininkas ir šuo turi stiprų, pasitikėjimu ir supratingumu paremtą ryšį, kai jie moka suderinti savo poreikius ir galimybes“, – teigia „Vilnis“ šunų sporto klubo vadovė ir Lietuvos kinologų draugijos dresuotoja Rita Jakštaitė.  

R. Jakštaitė sutiko papasakoti apie „Vilnis“ veiklą, Agility treniruotes, kurios kiekvienais metais tampa vis populiaresnės ir tai, kuo jos ir kasdieniai žaidimai su augintiniu yra naudingi abipusiam bendradarbiavimui. 

Kaip atsirado Vilnis“ šunų sporto klubas? 

Įsigijusi augintinį, su juo norėjau praleisti laiką kuo aktyviau, kartu sportuoti. Susipažinome su keliais bendraminčiais, kuriems tai buvo įdomu, todėl pradėjome užsiimti Agility sportu, mokėmės kaip konstruoti kliūtis. O mokyklos idėja gimė susiduriant su situacijomis,  kai standartinės komandos nepadeda išspręsti šuns elgesio klausimų ir problemų. Ieškojau papildomos informacijos ir kaupiau žinias apie tai, kodėl šuo taip elgiasi, kaip jis reaguoja į tam tikrus dirgiklius ir situacijas, kaip vertina aplink jį esančią aplinką. Savo žiniomis dalinausi su kitais, taip atsirado pirmieji mokiniai, o vėliau ir grupės. 

Kas yra Agility sportas ir kuo jis naudingas šeimininkams ir augintiniams? 

Agility – trasos, sudarytos iš įvairių kliūčių, kurias reikia įveikti  per kuo trumpesnį laiką teisėjo numatytu eiliškumu. Agility šeimininkams padeda suvokti, kad jie gali daug greičiau ir paprasčiau susikalbėti su augintiniu ne per žodines komandas, o kūno kalba, veiksmais ir gestais. Per treniruotes stiprinamas kontaktas su augintiniu, šuo išmoksta stebėti šeimininką, reaguoti į signalus. Agility ne tik iškrauna šunis ir šeimininkus fiziškai, bet tuo pačiu  lavina koordinaciją, pastabumą, reakcijos greitį ir gebėjimą strateguoti, nes bėgant reikia stebėti vienam kito veiksmus ir teisingu eiliškumu įveikti kliūčių trasą.

Agility sportą gali išbandyti bet kokio dydžio sveiki šunys. Augintinio sveikata svarbi, nes Agility sportas reikalauja ištvermės, šuo gauna didelį fizinį krūvį šokinėdamas per barjerus ir staigiai keisdamas judėjimo kryptis.

Išmokti įveikti nesudėtingus kliūčių ruožus, sudarytus iš barjerų ir maišų, galima išmokti per kelis užsiėmimus, o zonines kliūtis (buomas, piramidė, supynės) ir slalomą išmokti prireiks daugiau laiko. Šuo mokomas be pavadėlio, laisvas, todėl svarbi sąlyga – paklusnumas ir reakcija į šeimininko kvietimą. Augintinis turi neutraliai reaguoti į kitus šunis ir žmones, būti draugiškas. 

Jei šeimininkas turi augintinio valdymo problemų, rekomenduojama pradėti nuo valdomumo užsiėmimų. Jei šuo moka pagrindines komandas, bet yra nekontroliuojamas ir neišauklėtas, jis sukurs daug nepatogumų tiek šeimininkui, tiek kitiems mokiniams bei šunims. 

Mes mokome šeimininkus pastabėti ir suprasti šuns siunčiamus signalus ir savijautą įvairiose situacijose, sukurti abipusį pasitikėjimą ir ramybę, neutraliai reaguoti į kitus žmones, šunis, aplinkos dirgiklius, tokius kaip dviračiai, automobiliai. Padedame stiprinti tarpusavio ryšį, kad šuo norėtų būti su šeimininku, jiems kartu būtų smagu, o ne ieškotų pramogų aplinkoje. 

Kodėl yra svarbūs ir ko gali išmokyti kasdieniai žaidimai su augintiniu?

Dresavimas žaidimo forma yra efektyvus, nes palaiko šuns dėmesį ir susidomėjimą, sukuria norą bendradarbiauti. Šeimininko užduotis – pasivaikščiojimus praturtinti uostinėjimais, žaidimais, triukais, ir kita smagia bendra veikla. Per įtraukiančias, kontaktą stiprinančias veiklas ateina šuns paklusnumas. Kai šeimininkas žino ir patenkina augintinio poreikius, sumažėja šuns noras tyrinėti pasaulį bėgant nuo šeimininko ir savarankiškai ieškoti veiklų.  

Be fiziologinių poreikių patenkinimo, aplinkos tyrinėjimas uostant ir žaidimai yra pagrindiniai pasivaikščiojimo tikslai. Jei šuo visada eina greta ir neturi galimybės uostyti, pažinti aplinką, žaisti ir daug judėti, t.y. nepatenkinami fiziniai ir protiniai šuns poreikiai, jis gali elgtis labai intensyviai, impulsyviai reaguoti į kitus šunis, žmones, judančius objektus. 

Jei šuns prašote vykdyti tik varžančias komandas, o kitų įgūdžių jam trūksta, tai sukels daug nepatogumų tiek jums, tiek aplinkiniams. Todėl vienas iš svarbesnių mūsų mokyklos tikslų yra šeimininkams patogių ir aplinkiniams saugių įgūdžių formavimas, Siekiame, kad mūsų mokiniai su savo augintiniais lengvai ir patogiai įsilietų į gyvenimą mieste, būtų mėgstami šeimos ir kaimynų, o šuo šalia šeimininko jaustųsi saugus ir suprastas.