Kačių nuodijimas: visuomenės ir teisinių institucijų reakcija

Paskelbta: 25 liepos, 2018 23:02

Informacija paruošta Ievos Majauskaitės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Prisiminkime 2017-tųjų metų pavasarį, kai Plungėje gyvenanti Jovita Bagdonienė balandžio 25 dieną socialiniame tinkle „Facebook“ viešai pasiskelbė, jog nuodijo į kiemą užsukančias kates, pasigyrė, kad nunuodijo jų net devynias ir mokė kitus, kokiais būdais nuodyti yra veiksmingiausia. Moteris tokiu prisipažinimu sulaukė tūkstančio neigiamų reakcijų, žmonių pasidalinimų jos įrašu savo „Facebook“ paskyrose ir viešo pasipiktinimo.

Jovita fb antifreeze1000 shares

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ kreipėsi raštu į policiją, prašydami pradėti ikiteisminį tyrimą Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Plungės rajono policijos komisariatui. Lietuvos policija savo „Facebook“ paskyroje iškart pranešė, jog pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl žiauraus elgesio su gyvūnais.

Tą pačią dieną VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ vadovė gavo melagingą žinutę nuo J. Bagdonienės vyro, kuris teigė, kad ikiteisminis tyrimas nutrauktas:

fb antifreeze 2

Jau tą pačią dieną atkreiptas žiniasklaidos dėmesys – Jovitos Bagdonienės vardas mirgėjo internete, garsiai kalbėjo tokie naujienų portalai, kaip: kaunodiena.lt; 15min.lt; valstietis.lt ir daug kitų. Netylėjo ir televizija – „Lietuvos rytas“ žiniose buvo reportažas apie Plungėje nuodytas kates.

Deja, 2017 m. gegužės 10 dieną gautas Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros (Plungės) prokurorės Irenos Dačkauskienės nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą byloje, nes nėra padaryta jokia veika, turinti nusikalstamo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Stop. Ar tikrai? Pilti į pieną nuodus ir duoti palakti benamėms katėms bei viešai apie tai prisipažinti – tai nėra žiaurus elgesys su bejėgiu gyvūnu? Kurstyti kitus nuodyti gyvūnus taip pat nėra nusikaltimas? Prokurorė atsisakė nuodugniai tirti šią bylą. Taip pat, atkreipiame dėmesį, jog į VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ organizaciją kreipėsi žmogus, prisistatęs kaip Bagdonų kaimynas. Žmogus dar kartą patvirtino, jog iš kiemo gyvūnai dingo greitai ir be aiškios priežasties, o pas Bagdonų šeimą lankosi agresyviai nusiteikę asmenys. Kaimynas pabrėžė, jog Bagdonų šeima nekelia pasitikėjimo ir būnant šalia jų netgi verta sunerimti dėl savo gyvybės. Ar tai nesukelia papildomų įtarimų? Ar tai nėra pakankama informacija, leidžianti stvertis būtent šio kabliuko? Ši informacija buvo nurodyta prašyme pradėti ikiteisminį tyrimą nuo pat pradžių. Vis tik pareigūnai vadovavosi apkaltintosios vyro liudijimais, jog jokių kačių jų kieme nebuvo, nes argi vyras negins savo žmonos.

Prokurorės nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ apskundė Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiajam prokuroro pavaduotojui Valdemarui Vaitekūnui.

Visgi 2017 m. birželio 16 d. gavome prokuroro nutarimą, kuriuo skundas buvo atmestas. Šiame savo nutarime prokuroras pabrėžė, jog negyvų kačių kūnai nebuvo rasti. Bet juk net nebuvo imtasi priemonių, kad jie būtų surasti, todėl taip teigti, mūsų manymu, nėra profesionalu ir tikslinga. Ką jau kalbėti apie tai, kad kitos nusikalstamos veikos jis čia taip pat nematė. Cituojame Klaipėdos apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojo Valdemaro Vaitekūno nutarimą, kuriame jis teigia: „nei LR BK nei LR ANK nenumato atsakomybės už skatinimą ir propagavimą žiauriai elgtis su gyvūnais“. Bet juk teisės aktai tai numato ir tai parašyta yra ganėtinai aiškiai: Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme (GGA) 4 straipsnio 1 dalyje nurodyta, jog: „Draudžiama žiauriai elgtis su gyvūnais ir juos kankinti, bet kokiomis priemonėmis tiesiogiai ar netiesiogiai propaguoti ir skatinti žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą, kurstyti smurtą prieš gyvūnus.

Taigi, Jovita Bagdonienė ne tik prisipažino, jog nunuodijo devynias kates, bet ir viešai propagavo bei skatino žiaurų elgesį su gyvūnais. Kodėl į Jovitos Bagdonienės atvejį žiūrima pro pirštus, neįvertinant realios grėsmės ir jau padarytos žalos? Ar sakysit, kad yra pagrindo manyti, jog toks viešai paskleistas prisipažinimas tebuvo neapykantą visuomenėje kurstantis pokštas?

Šie veiksmai ir vėl buvo apskųsti Plungės rajono apylinkės teismui bei Klaipėdos apygardos teismui, bet teisybės šioje byloje pasiekti taip ir nepavyko.

Teismai sprendė, jog: „Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, teismas pripažįsta, kad skundžiamuose nutarimuose pagrįstai yra nurodyta, jog ikiteisminio tyrimo metu nebuvo surinkta duomenų, pagrindžiančių, jog buvo padaryta nusikalstama veika“. Na tai va, nebuvo surinkta duomenų, jog buvo padaryta nusikalstama veika, o nebuvo surinkta, nes jų niekas ir nerinko. Apsidairė aplink, negyvų kačių nepamatė ir nusprendė, jog jokio nusikaltimo nė nebuvo. Kodėl žiauraus elgesio kurstymo netyrė irgi lieka neaišku, galbūt nebuvo susipažinę su įstatymu arba nesuprato, kas jame parašyta.

Kas pasikeitė per tą laiką? Apmaudu, bet niekas. Žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų mūsų šalyje vis dar pasitaiko daug, o teisinės institucijos, panašu, jog toli gražu ne visada imasi tinkamų priemonių jiems išspręsti.

Verta pasidžiaugti bent tuo, jog visuomenė ir žiniasklaida neliko abejinga, žmonės siuntė reikiamą medžiagą tikėdamiesi, jog institucijoms pakaks sąmoningumo ir noro nubausti žmogų, galimai nuodijusį ir tikrai kursčiusi kitus žmones nuodyti kates, taip užkertant kelią tolimesniems nusikaltimams. Deja, nepakako ne tik sąmoningumo ir GGA įstatymo, bet ir akivaizdaus įrodymo, jog socialiniuose tinkluose skleidžiama įtaka yra gerokai peržengianti sveiko proto ribas. Moralinės nuostatos nešoktelėjo aukštyn, o mažieji keturkojai taip ir liko užmiršti. O gaila.

Nuoroda į ,,Lietuvos ryto‘‘ televizijos žinių reportažą: https://www.youtube.com/watch?v=D6n6q4nKFFo

Nuorodos į straipsnius:

  1. http://valstietis.lt/naujienos/salyje/kapsudiske-feisbuke-pa­si­gy­re-zi­nan­ti-kaip-nuo­dy­ti-ka­tes/
  2. http://m.kauno.diena.lt/naujienos/kriminalai/nusikaltimai/kad-nuodija-kates-pasigyre-feisbuke-808935
  3. https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/per-facebook-valkataujanciu-kaciu-nuodijimo-recepta-paskelbusi-plungiske-uzsitrauke-nemalone-59-789054
  4. https://www.delfi.lt/letena/mano-letena/feisbuke-pykcio-lavina-moteris-pasiule-ypac-ziauru-buda-kaip-naikinti-kates.d?id=74468530