Stereotipinis dramblių elgesys (Šiauliuose)

Paskelbta: 5 gegužės, 2017 15:24

e120255ad1e23891a9448b182515e680 elephantstory

Kol vieni džiūgauja Šiaulių mieste vaikštančiu drambliu, nemažai žmonių jau supranta – drambliui nei cirke, nei Šiauliuose ne vieta, o jo elgesys, matomas Šiaulių televizijos socialiniame tinkle Facebook išplatintame video, yra ne kas kita kaip sutrikimas, vadinamas stereotipiniu elgesiu, kuris iš gero ar natūralaus gyvenimo neatsiranda.

Kas yra stereotipinis elgesys?

Besilankant zoologijos soduose ar cirkuose galima pastebėti įvairių rūšių gyvūnų elgesio sutrikimus ir stereotipinį jų elgesį: šimpanzės, draskančios savo pačių kailį; papūgos ir gulbės, labiau susidomėjusios savo prižiūrėtojais nei savo rūšimi; žirafos ir kupranugariai laižantys tam tikras tvoros vietas; stručiai, vaikštantys išilgai savo aptvaro, besisukantys ratu savo narvuose plėšrūnai ir pagaliau drambliai, ritmingai judinantys galvas tai į vieną, tai į kitą pusę.

Ar šis elgesys yra normalus?

Daugumai zoologijos sodo ar cirko lankytojų, dramblys, judantis ar judinantis savo galvą iš vienos pusės į kitą, pasirodytų visiškai normalu.

Suaugusieji savo vaikams aiškina, kad dramblys taip šoka.Yra ir tokių cirko vadovų, kurie savo publikai teigia, kad drambliai snausdami turi linguoti savo širdies ritmu ir kad šis judesys juos ramina.

Kaip bebūtų, šis stereotipinis elgesys nėra natūralus. Laukinėje gamtoje drambliai neturi laiko vystyti šio stereotipinio elgesio, nes jiems kasdien rūpi išgyvenimas.

Kaip pavadintumėte šį siūbavimą iš vienos pusės į kitą?

Dramblių augintojai šiuos stereotipinius judesius vadina “mojavimu”. Yra įvairių tokio mojavimo tipų. Yra tokių zoologijos sodų ir cirkų dramblių, kurie  lengvai linguoja iš vienos pusės į kitą arba pirmyn ir atgal, nepakeldami kojų. Kiti linguoja visu torsu, praskėtę kojas.Yra net ir tokių dramblių, kurie galva suka ratus ar žengia žingsnius į priekį ir atgal.

Kokios yra dramblių stereotipinio elgesio priežastys?

Jei, pavyzdžiui, dramblys siekia fizinio kontakto su kitu drambliu ir jam tai nėra leidžiama jį supančiojant grandinėmis, tai gali iššaukti stereotipinį gyvūno elgesį. Dramblys pradės linguoti ir tai tęs, kol nepasieks savo tikslo, t.y. kol negalės paliesti kito dramblio ar kol nebus išblaškytas naujo stimulo. Jei šio stimulo taip pat neleidžiama patenkinti, nusivylimų ratas vėl įsisuka ir dramblys gali išsigimti į liūdną, nusivylusį padarą.

Sveika dramblių išvaizda ir natūralus jų elgesys geriausiai parodo,kad jų poreikiai yra patenkinami.

Nenormalaus elgesio modelis gali atsirasti dėl zoologijos sode ir cirke esančios aplinkos, kurioje nėra aktyviai veikti skatinančio stimulo.

Kasdieniame zoologijos sodų ir cirkų gyvenime drambliams stinga laukinės gamtos iššūkių. Stengimasis išvengti plėšrūnų, ieškojimas maisto ir vandens yra pagrindiniai stimulai, kurie neegzistuoja zoologijos soduose ir cirkuose. Štai kodėl yra svarbu tinkamos dramblių laikymo sąlygos, jų užimtumas ir siekiamybės suteikimas.

Ar drambliai liausis siūbavę, jei bus užimti?

Net jei ir drambliai yra aprūpinami šviežiomis šakomis, šienu ir tinkamais žaislais, dauguma dramblių, ypač vyresni, vėl ir vėl siūbuos. Jei vienoje ar kitoje gyvenimo stadijoje dramblys įgijo įprotį siūbuoti, bus beveik neįmanoma to sustabdyti. Tai yra kaip priklausomybė, stereotipinis elgesys tiesiog įsuks dramblį. Beje, šis įprotis gali persiduoti ir kitiems drambliams. Jei maistas jiems yra ruošiamas vakare, drambliai siūbuos belaukdami, kol prižiūrėtojas atidarys vartus. Tokiomis akimirkomis, dramblių elgesys gali ne ką skirtis nuo žmonių, laukiančių vakarienės restorane ar traukinio stotyje.

Ar gali būti siūbavimas drambliams kenksmingas?

Nepaisant fakto, kad stereotipinis elgesys nėra normalus, siūbavimas nėra tiesiogiai kenksmingas drambliams. Jis yra ilgalaikis ir kaip bebūtų, tęstiniai supamieji judesiai gali pažeisti dramblio sąnarius, padus ir kojų pirštus.

Visgi siūbavimas yra pakaitinė veikla, atsirandanti dėl nuobodulio, nusivylimo ir apleidimo. Kiekvienas dramblio savininkas turėtų suteikti savo gyvūnui įdomų ir įvairų gyvenimą, tinkamą šiai rūšiai.

Kai kuriose šalyse – Graikijoje, Maltoje, Bolivijoje, visai neseniai ir Venesueloje -gyvūnai cirkuose jau yra visiškai uždrausti, kitose šalyse galioja daliniai draudimai. Daugiau apie juos galite skaityti čia.

Ankstesnį VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ pranešimą apie gyvūnus cirkuose galite skaityti čia.

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, remiantis Elephant encyclopedia informacija, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.