Seime atidaryta paroda „Iniciatyva prieš gyvūnų išnaudojimą cirko vaidinimuose Baltijos šalyse“

Paskelbta: 29 birželio, 2017 7:00

Daugiau nuotraukų: ČIA

Birželio 28d., LR Seime atidaryta paroda „Iniciatyva prieš gyvūnų išnaudojimą cirko vaidinimuose Baltijos šalyse“. Parodos organizatorius – VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“. Ekspozicijos iniciatorė ir globėja – Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Nuotraukose vaizduojamos akimirkos iš piketų Baltijos šalyse, kuriais siekiama atkreipti dėmesį, jog visuomenė nepritaria gyvūnų išnaudojimui vardan pramogos.

Požiūris į cirko pasirodymuose naudojamus gyvūnus sparčiai kinta: daugėja valstybių, kurios draudžia laukinių gyvūnų išnaudojimą cirkuose ir neleidžia į šalį atvykti cirkams, kurie rengia pasirodymus su gyvūnais. Socialinėje erdvėje yra daugybė vaizdinės medžiagos, kuri patvirtina, jog gyvūnai yra dresuojami naudojant fizinį smurtą, o gyvūnų gyvenimo sąlygos neatitinka keliamų reikalavimų.

“Lietuvos kultūra, jos žmonių vertybės yra panašios į kaimyninių valstybių, todėl nusprendėme palyginti visuomenės poziciją šiuo klausimu Baltijos šalyse.” – apie parodos idėjos gimimą pasakojo VšĮ “Gyvūnų gerovės iniciatyvos” atstovė Ieva Sebeckytė. Estijoje bei Latvijoje rengti piketai prieš cirkus su gyvūnais – jau istorinės akimirkos. Šių metų birželio mėn. 15 d. Latvijoje priimta įstatymo pataisa, kuria uždrausta išnaudoti laukinius gyvūnus cirkuose. Estijoje tokio pobūdžio įstatymo pataisa jau yra parengta ir laukia patvirtinimo.

Tuo tarpu Lietuvoje laukiniai gyvūnai vis dar yra išnaudojami pramogai – teisės aktai nedraudžia tokių pasirodymų. Mūsų šalyje veikia cirkai, kurių pasirodymuose dalyvauja laukiniai gyvūnai. Lietuva taip pat įsileidžia su gyvūnais keliaujančius cirkus.

Parodos atidarymas ir diskusija apie laukinių gyvūnų išnaudojimą cirkuose yra tik vienas iš daugelio gyvūnų teisių apsaugos darbų, kurių ėmėsi Dovilė Šakalienė. “Šiandien visi matome, kad susiduriame su daug problemų užtikrinant gyvūnų gerovę – nuo teisinio reglamentavimo spragų iki praktinio įgyvendinimo. Ar laukiniam gyvūnui sukeltos kančios išplėšiant jį iš natūralios aplinkos, įkalinimas narvuose ir psichinis bei fizinis smurtas verčiant jį linksminti žmones tikrai sukuria vertingą pramogą? Ar etiška paversti gyvą būtybę žaislu?“, – klausia Seimo narė

Parodos iniciatorės nuomone užaugome iki visuomenės, kurioje pasakėme aiškų NE smurtui prieš silpnesnį, uždraudėme smurtą prieš moteris, supratome, kad smurtas nėra auklėjimo priemonė vaikui. „Visuomenės kokybės matas yra elgesys su silpniausiais. Kuo pažeidžiamesnė ir labiau priklausoma nuo mūsų gyva būtybė – tuo atsakingiau turime elgtis ir apsaugoti jį nuo kančios ir išnaudojimo. Todėl remiu visas iniciatyvas, kurios siekia užtikrinti silpnesniųjų gerovę, taip pat pasirašiau ir visa širdimi remiu Lino Balsio įregistruotą Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo Nr. VIII-500 4 ir 19 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą, bei kviečiu kolegas jį pasirašyti“. – sakė Seimo narė.