Šunų terapija nuteistiesiems

Paskelbta: 19 liepos, 2017 10:07

Daugelis esame girdėję apie gyvūnų terapijos naudą žmonėms. Pasaulyje praktikuojamos įvairios gyvūnų terapijos rūšys: delfinų terapija, hipoterapija, felinoterapija ir netgi terapija, pasitelkiant egzotinius gyvūnus. Gyvūnų terapija taikoma siekiant padėti gydyti fizines ir psichologines ligas. Šį kartą plačiau pakalbėsime apie pasaulyje sparčiai besivystančią gyvūnų terapijos rūšį – šunų terapiją kalintiems asmenims.

Nagrinėjant šunų terapijos klausimą, išskiriamos dvi sąvokos: dogoterapija ir kaniterapija, kurios apibrėžiamos skirtingai. Anot Kauno kaniterapinės pagalbos centro prezidentės I. Šikšniuvienės, dogoterapija – tai vaikų, senyvo amžiaus žmonių susitikimai su šunimis, skatinantys teigiamus jausmus, emocijas. Kaniterapija – tai profesionalus, moksliškai pagrįstas reabilitacijos būdas sergantiems asmenims, kuriame dalyvauja specialiai apmokyti, testus išlaikę šunys. Šunų terapijos pritaikymo galimybės didžiulės. Kaniterapija padeda sergantiems autizmu, depresija, disleksija, Alzheimerio liga, įvairius psichologinius sukrėtimus išgyvenusiems asmenims. Šunų terapija taikoma ligoninėse, senelių, vaikų namuose bei įkalinimo įstaigose.

Dažnas reiškinys, kai asmuo, atlikęs bausmę, pakartotinai prasikalsta ir grįžta atgal į įkalinimo įstaigą. Šio reiškinio priežastys įvairios: neigiamas, smerkiantis visuomenės požiūris, perspektyvų, ateities nematymas, nutrūkę tarpasmeniniai ryšiai, todėl grįžimas į įkalinimo įstaigą atrodo vienas lengviausių ir patogiausių sprendimų. Kodėl tai tampa užburtu ratu? Daugelis valstybių nėra sukūrusios tinkamos iš įkalinimo įstaigų išėjusių asmenų integravimo į visuomenę sistemos. Įkalinimo įstaigos tikslas nėra tik apriboti asmens laisvę, norint jį nubausti. Be šito turi būti siekiama ir grąžinti į visuomenę visavertį pilietį. Taip pat labai svarbu išlaikyti kalinčių asmenų socialinius gebėjimus, tikėjimą ir viltį, jog gyvenimas gali būti kitoks. Tai svarbu ne tik kalinčiam asmeniui, jo šeimai bei artimiesiems, bet ir visai visuomenei. Šunų terapijos taikymas įkalinimo įstaigose yra vienas iš būdų tai pasiekti.

Tokiose šalyse kaip Amerika, Italija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Ukraina, Australija, Gruzija taikomos įvairios šunų terapijos programos kaip reabilitacijos ir resocializacijos priemonė kalintiems asmenims. Priemonės yra įvairios: nuo reguliarių, tačiau trumpalaikių terapinių šunų apsilankymų įkalinimo įstaigose, šunų dresiravimo mokymų kalintiems asmenims iki stipriai įtraukiančių priemonių, tokių kaip prieglaudoje gyvenančio šuns globos ir priežiūros perleidimas nuteistajam.

Teisę globoti augintinį gavę kaliniai yra atsakingi už kasdieninę jo priežiūrą, maitinimą, auklėjimą, paklusnumo mokymą. Visi asmenys, dalyvaujantys gyvūnų programose, turi atitikti griežtus kriterijus bei reikalavimus, išlaikyti psichologinius testus. Šunys nuolat stebimi ir, jei gyvūnui kyla kokia nors grėsmė, privilegija nedelsiant panaikinama. Asmenys, vartojantys narkotikus, negali dalyvauti šiose programose.

Atlikti tyrimai, parodė, jog kaliniai, kuriems leidžiama auginti gyvūnus, yra mažiau linkę į pakartotines nusikalstamas veikas ir smurtinius išpuolius. Štai keli faktai apie šunų terapijos taikymo įkalinimo įstaigose naudą.

  • Italijoje, Bollate mieste esančiame kalėjime taikomos įvairios gyvūnų terapijos priemonės, taip pat ir šunų terapija. 78% asmenų, kalinčių kituose Italijos kalėjimuose, išėję į laisvę pakartotinai nusikalsta, o iš Bollate kalėjimo išėjusių asmenų pakartotinas nusikalstamumas tik 20%.
  • Gruzijoje iš 35 kalinčių asmenų, kurie dalyvavo šunų mokymo programoje, atgal į įkalinimo įstaigą grįžo tik 4 asmenys. Programos koordinatorių skaičiavimais, be programos šis skaičius siektų apie 17 asmenų.
  • Vašingtono valstijoje esančiame moterų pataisos centre, kalinčioms moterims buvo suteikta galimybė prižiūrėti ir rūpintis beglobiais šunimis. Nei viena moteris, dalyvavusi programoje, nebuvo pakartotinai nusikaltusi.
  • JAV kalinys Ericas Robertsonas, 1992 metais nuteistas už žmogžudystę, padėjo apmokyti ir socializuoti 22 šunis. Anot Robertsono, bendraudami su šunimis, mes suteikiame jiems galimybę grįžti į gyvenimą, į kurį, kai kurie iš mūsų galbūt niekada nebegrįš.

Beglobių šunų ir kalinčių asmenų programos metu, kuomet susitinka du visuomenės atstumti pasauliai, sukuriama abipusė (angl. win-win) nauda. Kalintys asmenys prisideda prie geresnės ateities kūrimo gyvūnui, tai didina jų pasitikėjimą savimi ir kitais, lavina ir ugdo socialinius gebėjimus, atsakomybės jausmą ir kartu suteikia gyvūnui antrą šansą gyventi, išgelbsti šunis nuo utilizavimo, nes dresiruotus šunis žmonės linkę greičiau priglausti.

Ar Lietuvoje mes turime šunų terapijos pritaikymo įkalinimo įstaigose pavyzdžių? Negalime pasigirti įspūdinga šios srities praktika kaip kitos šalys, tačiau užuomazgų yra. 2012 m. Panevėžio pataisos namuose suorganizuotas kelių terapinių šunų apsilankymas sektoriuje, kuriame gyvena moterys su mažais vaikais. 2016 m. įvyko Kaniterapijos asociacijos narių suorganizuotas terapinių šunų vizitas Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje – pataisos namuose. Tačiau kaniterapija, kaip reabilitacijos priemonė, Lietuvoje nėra reglamentuota, priskiriama alternatyviems gydymo metodams. Kaniterapijos asociacija daro titaniškus darbus, siekdami įteisinti kaniterapiją Lietuvoje.

Geriausiai šunų terapijos naudą įkalintiems asmenims atskleidžia ne statistika ir ne skaičiai, o švytinčios nuteistųjų akys, kalbant apie savo naujuosius augintinius. Žvilgtelkite – nuostabu pamatyti, kaip net didžiausiais nusikaltėliais laikomi žmonės keičiasi gyvūnų dėka. Video nuorodos:

https://www.youtube.com/watch?v=9UZQihb86tA

https://www.youtube.com/watch?v=YHkik7KSvi0&t=17s

https://www.youtube.com/watch?v=S4ZmkP7pfgU

Informacija paruošta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Šaltiniai:
http://www.kaniterapija.eu/
http://www.technologijos.lt/n/mokslas/gamta_ir_biologija/S-36769/straipsnis/Kas-tai-yra-dogoterapija-ir-kaniterapija
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4636386/
http://www.mass.gov/eopss/docs/doc/research-reports/prisonanimalprogramsliteraturereviewfinal.pdf
http://www.huffingtonpost.ca/get-leashed-magazine/animal-therapy-prison_b_13011860.html
http://www.petmd.com/news/strange-but-true/therapy-dogs-help-prisoners-cope-and-learn-new-skills-32391#
http://online.alvernia.edu/how-dog-training-is-affecting-prison-rehabilitation/